fbpx

Osobisty pyłomierz pozwoli sprawdzić jakość powietrza. Niezwykły wynalazek Polaków otrzymał nagrodę w Hiszpanii

Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach skonstruowali pyłomierz osobisty – urządzenie, które bada jakość powietrza w miejscu przebywania użytkownika. To pomysłowe narzędzie otrzymało nagrodę na wystawie wynalazczości w Hiszpanii.

Dust Air mierzy stężęnie pyłów

„Urządzenie dokonuje pomiarów w czasie rzeczywistym i informuje użytkownika, kiedy należy podjąć działania prewencyjne. Taki pyłomierz przymocowany do paska, torby czy roweru daje możliwość dokonywania nieograniczonej ilości pomiarów w ciągu dnia” – powiedziała w środę PAP rzeczniczka GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór.

Pyłomierz osobisty Dust Air to całkowicie polskie rozwiązanie, opracowane i opatentowane w Głównym Instytucie Górnictwa. Mierzy i wskazuje stężenia pyłów: PM 1 (to najbardziej niebezpieczne pyły zawieszone, o cząsteczkach mniejszych niż 1 mikrometr), PM 2,5 (drobne pyły, które bez przeszkód przedostają się do układu oddechowego i krwi) oraz PM 10 (pyły powstające podczas ogrzewania domów oraz w ruchu drogowym).

 

Wiele możliwości w jednym

Aparat mierzy również ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, oraz wilgotność powietrza. Na podstawie zebranych danych urządzenie określa jakość powietrza w pomieszczeniu – IAQ ( Indoor Air Quality ), skala pomiarowa określana jest od 0 – do ponad 500 jednostek.

 

Poniżej 50 – jakość powietrza jest dobra.

Pomiędzy 50 – 100 umiarkowana.

101 – 150 słaba ( mogą wystąpić negatywne skutki zdrowotne )

51 – 200 niezdrowa ( wszyscy odczuwają negatywne skutki )

201 – 300 bardzo niezdrowa ( mogą pojawić się poważne konsekwencje dla zdrowia )

301 – 500 bardzo szkodliwa

Powyżej 500 – toksyczna

 

Stan powietrza wizualizowany jest w postaci kolorowego emotikonu. Urządzenie współpracuje z darmową aplikacją mobilną pod nazwą „Pyłomierz Dust Air”. Aplikacja korzystając z GPS, precyzyjnie lokalizuje pyłomierz, przesyła dane pomiarowe do serwera, nanosi wyniki na mapę pomiarów i pokazuje je na ekranie naszego smartfona.

Pyłomierz działa na kilka sposobów. Podczas, gdy włączony jest tylko pyłomierz, wszystko odbywa się automatycznie, a w przypadku przekroczenia norm użytkownik otrzymuje stosowną informację. W przypadku korzystania z urządzenia i aplikacji mobilnej dane przesyłane są do serwera obsługującego serwis internetowy dustair.gig.eu. Wtedy, zarówno na ekranie smartfona jak i w serwisie internetowym, widzimy dane w postaci punktów pomiarowych ma mapie Google, z dostępem do pełnej historii pomiarów danego użytkownika.

 

Większa misja

Administrator systemu czyli Główni Instytut Górnictwa, tworzy mapę zanieczyszczeń i prezentuje na swojej stronie w zakładce „ranking”. Przedstawiciele GIG, twierdzą, że misją ich programu jest upowszechnienie informacji na temat zagrożeń smogowych, rozpoznanie przyczyn i pomoc w ich zwalczaniu.

W październiku pyłomierz został nagrodzony Platynowym Medalem XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 219” oraz Dyplomem Prezesa Urzędu Patentowego RP, zaś w ubiegłym tygodniu otrzymał Złoty Medal z wyróżnieniem na międzynarodowej wystawie wynalazczości w hiszpańskiej Walencji.

 

Opracowanie: Salomea

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz