fbpx

Zamiast plastiku, opakowanie z igieł sosnowych. Pomysł indyjskiego projektanta podbija rynek

Naukowcy we współpracy z indyjskim projektantem Mk Wali stworzyli w 100% biodegradowalny materiał z igieł sosnowych. Pomysł powstał w Indiach, konkretnie w północnej części kraju, która jest porośnięta lasami iglastymi.

Ratunek przed ogniem i … ubóstwem

W lasach rokrocznie dochodzi do około 500 pożarów. Przyczyną są uschnięte sosnowe igły, które pokrywają niemal 40 tysięcy kwadratowych ściółki lasu, która jest łatwopalna. Projektant Mk Wali namówił mieszkańców zamieszkujących te tereny do zbierania igieł, które później są mielone. To z nich powstają włókna, z których tworzy się biodegradowalny materiał.

Projektant zastosował ekologiczny sposób barwienia, dzięki pozyskaniu zepsutych owoców i warzyw od miejscowych farmerów. Po wymieszaniu z igłami utworzył się naturalny barwnik.

Materiał  ma zastąpić plastikowe opakowania, pudełka, a w przyszłości może zostać wykorzystany w branży odzieżowej. Projektant chciał również wesprzeć mieszkańców regionu żyjących na skraju ubóstwa.

 

Co na to ekolodzy?

Zbieranie igliwia, a także uprawa warzyw do produkcji barwnika jest szansą dla miejscowych w uzyskaniu dochodu z nowego miejsca pracy. Miejsccowi ekolodzy są natomiast przeciwni. Ich zdaniem wyniesienie igieł z lasu, przeszkodzi w naturalnym cyklu użyźniania gleby w lesie.

Ogromną zaletą tego projektu jest wspieranie indyjskich społeczności, które w tym regionie są najbiedniejsze. Pracy przy produkcji opakowań przyniesie mieszkańcom nie tylko stały dochód, ale również poczucie bezpieczeństwa związane z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia pożaru.

 

Opracowanie: Salomea

Źródło: whitemad.pl

 

Dodaj komentarz