fbpx

Rolnik znajduje skamieniałe jajo. W środku naukowcy odkrywają embrion

Rolnik doprowadza naukowców do skamieniałego jaja prehistorycznego żółwia olbrzymiego – z embrionem w środku!

Odnaleźć skamieniałe jaja dinozaurów nie jest rzeczą niespotykaną, ale znalezienie skamieniałych szczątków embrionu wewnątrz jaja jest naprawdę rzadkie.

W jednym z największych na Ziemi regionów występowania kości dinozaurów – północnych Chinach – miejscowy rolnik zgromadził kilka nietypowych okazów, którymi zainteresowała dwójka paleontologów i postanowiła dokładnie zbadać znalezisko.

W kartonie z dziwnymi, intrygującymi kamiennymi kulami, naukowcy Fenglu Han i Haishui Jiang zauważyli jedną, która była na tyle inna, że zasługiwała na bliższe zbadanie.

Kościste szczątki zawarte w skorupce jajka były jedyną wskazówką, jaką dysponowali naukowcy. Jiang i Han postanowili zbadać je za pomocą tomografii mikrokomputerowej, która pozwoliła im zajrzeć przez zewnętrzną część skorupki. To, co znaleźli, to zlepek kości, który zdaniem konsultantów wyglądał jak zarodek żółwia.

Należące do wymarłego rodzaju gigantycznych lądowych żółwi zwanych Nanhsiungchelyidae, żyjących  w okresie kredy –  znalezisko „jest jednym z największych i posiadających najgrubszą skorupę spośród znanych mezozoicznych jaj żółwi” – piszą autorzy w pracy opublikowanej w Proceedings of the Royal Society B.

jajo

Żółw, który złożył jajo, byłby jednym z największych żółwi, jakie kiedykolwiek istniały, a od czubka skorupy do ogona skorupy byłby tak wysoki jak dorosły człowiek.

Trudno sobie wyobrazić, jaki tryb życia prowadził  żółw. Wszyscy naukowcy wiedzą, że był to roślinożerca, a szczegóły w skorupie jaja mogą wskazywać, że na ziemi przebywał od 144 do 66 milionów lat temu.

„Gruboskorupowe, kuliste jaja nanhsiungchelyidów mogły być przystosowaniem, przynajmniej częściowo, do inkubacji w surowych, jałowych środowiskach” – piszą autorzy w swojej pracy.

„Wśród [żyjących] żółwi, zwapniała, sztywna skorupa ogranicza ruch wody poza skorupę jaja, aby zapobiec nadmiernej utracie płynów z jaja podczas inkubacji. Kuliste jaja mogą również ograniczać utratę wody, a pogrubiona skorupa jaj u niektórych gadów może być adaptacją do suchego klimatu.”

Jak stwierdzili naukowcy w rozmowie z National Geographic, młody żółw musiałby być małym Herkulesem, aby wydostać się z tak grubej skorupy.

Podczas gdy nanhsiungchelyidy wyginęły wraz z nielotnymi dinozaurami, ich wodni krewni przetrwali, wraz z innymi stworzeniami, takimi jak krokodyle, węże i organizmy oceaniczne.

Olbrzymie żółwie z Galapagos są wolno poruszającymi się roślinożercami, podobnymi do nanhsiungchelyidów. W czasach postasteroidalnej apokalipsy, jaka miała miejsce na Ziemi, kiedy wymarła większość życia roślinnego, prawdopodobnie wyginęłyby tak jak ich starożytni przodkowie.

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network

Dodaj komentarz