fbpx

Świat nie może uwierzyć, że to polski samochód

z20164653Q,Hydrocar-Premier-to-pierwsze-polskie-auto-z-napede

Hydrocar Premier to pierwsze polskie auto na wodór. Nad jego stworzeniem pracowały 23 osoby z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakolwie oraz firmy Riot Technologies. Zbudowanie prototypu zajęło tylko sześć miesięcy. Auto zostało oficjalnie zaprezentowane podczas Targów Moto Show w Krakowie w miniony weekend.

Hydrocar ma aż 270 KM mocy i napęd na cztery koła (każde koło napędza jeden elektryczny silnik). Lekka i wytrzymała konstrukcja to zasługa wykorzystania ultralekkich materiałów kompozytowych. Drapieżny wygląd i zapowiedzi twórców podpowiadają, że Hydrocar Premier to auto “niezwykle szybkie”. Jednak nie podano jeszcze oficjalnych osiągów. Co ciekawe, Hydrocarem można sterować za pośrednictwem smartfona i np. podjechać autem pod dom z miejsca parkingowego.

Gwoździem programu jest oczywiście wspomniany powyżej hybrydowy, elektryczno-wodorowy napęd. To pierwsze auto tego typu zbudowane w Polsce. Energia do poruszania się samochodu zmagazynowana jest w dwóch rodzajach akumulatorów oraz w specjalnie zaprojektowanym magazynie wodoru. System przetwarzania wodoru na energię elektryczną został zastosowany w celu zwiększenia dystansu jazdy. Zasięg prototypu szacowany jest na 600-800 km.

 

Czytaj więcej na moto.pl

Materiały zdjęciowe: Daniel Prusak Hydrocar Premier Riot Technologies AGH, WAT

Dodaj komentarz