fbpx

Sierra Leone zakazało małżeństw dzieci

Sierra Leone wprowadziło nowe prawo zakazujące małżeństw dzieci, które zostało uroczyście ogłoszone podczas ceremonii zorganizowanej przez Pierwszą Damę, Fatimę Bio, w stolicy kraju, Freetown.

Wśród zaproszonych gości znały się pierwsze damy z Republiki Zielonego Przylądka i Namibii, które obserwowały, jak prezydent Julius Maada Bio podpisuje ustawę zakazującą małżeństw dzieci. Nowe przepisy przewidują karę co najmniej 15 lat więzienia lub grzywnę w wysokości około 4 000 dolarów (3 200 funtów) lub obie te kary dla każdego, kto zaangażuje się w małżeństwo dziewczynki poniżej 18 roku życia.

Studentka uniwersytetu Khadijatu Barrie, której siostra została wydana za mąż w wieku 14 lat, powiedziała BBC, że z zadowoleniem przyjęła zakaz, choć żałuje, że nie wszedł on w życie wcześniej, aby uratować jej młodszą siostrę. “Naprawdę żałuję, że nie stało się to wcześniej. Mogłabym przynajmniej uratować moją siostrę i moje przyjaciółki oraz inne sąsiadki” – powiedziała 26-letnia studentka gender studies.

Khadijatu Barrie uciekła z domu w wieku 10 lat, ponieważ jej ojciec chciał, aby wyszła za mąż

Sierra Leone to społeczeństwo patriarchalne, gdzie często ojcowie przymuszają swoje córki do małżeństwa. Pani Barrie była w podobnej sytuacji w wieku 10 lat. Sprzeciwiła się i uciekła z domu, przez co jej ojciec ją wydziedziczył. Miała szczęście, że znalazła nauczycieli, którzy opłacili jej czesne, oraz sympatycznego pracownika UNICEF, który pomógł jej z zakwaterowaniem. Jednak, jak mówi, w społecznościach wiejskich trudno jest przeciwstawić się tradycji i każda społeczność musi być poinformowana o nowym prawie, aby było skuteczne.

“Jeśli wszyscy zrozumieją, co im grozi, jestem pewna, że nasz kraj będzie lepszy” – stwierdziła Barrie.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że jedna trzecia dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 lat, co przyczynia się do wysokiego wskaźnika zgonów matek w kraju — jednego z najwyższych na świecie. Nowe przepisy przewidują kary dla pana młodego, rodziców lub opiekunów dziecka oraz dla tych, którzy uczestniczą w ceremonii ślubnej.

Fatima Bio, która od sześciu lat prowadzi kampanię przeciwko nadużyciom seksualnym, chciała, aby podpisanie ustawy było wielkim wydarzeniem. Service Newshour powiedziała BBC World, że ustawa to dla niej “osobista walka”, ponieważ sama prawie padła ofiarą małżeństwa w dzieciństwie. Do małżeństwa nie doszło, ponieważ wybuchła wojna domowa, ale to doświadczenie pozostało z nią na zawsze.

“Małżeństwo dzieci to jak zabranie dziecku marzeń i zniszczenie go, zanim jeszcze pozna, kim jest” – powiedziała.

“Nawet będąc w miejscu, w którym jestem teraz, nadal czuję ten ból. Nadal nienawidzę mojej najbliższej rodziny za to, że próbowali to zrobić” – dodała.

Pierwsza dama zaznaczyła, że Sierra Leone ma wysoki wskaźnik śmiertelności przy porodzie, ponieważ wiele matek to nastolatki.

“Większość z tych dziewcząt nie jest gotowa fizycznie” – stwierdziła.

Od momentu, gdy kilka tygodni temu parlament przyjął ustawę, nie była ona szeroko omawiana lokalnie. Podczas ceremonii, prezydent Bio powiedział, że “motywacja i zaangażowanie w upodmiotowienie kobiet i dziewcząt są głęboko zakorzenione w jego osobistej podróży życiowej”. Jego ośmioletnia córka była wśród tych, którzy obserwowali, jak podpisywał ustawę.

 

Sześćdziesięcioletni prezydent wyjaśnił, że stracił ojca w młodym wieku i był wychowywany przez matkę, a później starszą siostrę, która “wspierała i zachęcała mnie do realizacji moich marzeń na miarę moich możliwości”. Przyznał, że jego żona wykazała się zaangażowaniem w obronę praw kobiet: “Razem chcemy budować silną Sierra Leone, gdzie kobiety mają równą szansę na osiągnięcie pełnego potencjału. Zawsze wierzyłem, że przyszłość Sierra Leone leży w rękach kobiet”.

Fatima Bio wyraziła nadzieję, że to prawo zakończy cykl dzieci, które “nie będą wykształcone, nie będą upodmiotowione, przez co nie mogą przyczynić się do budowania narodu”. Dodała, że nie ma usprawiedliwienia dla liderów religijnych lub tradycyjnych, którzy twierdzą, że nie znają prawa, ponieważ prowadziła kampanię w każdym zakątku Sierra Leone przez ostatnie sześć lat.

Aktywiści praw człowieka zareagowali pozytywnie na nowe prawo, nazywając je przełomowym momentem. Na swojej stronie na X, Biuro Spraw Afrykańskich USA wyraziło zadowolenie z uchwalenia ustawy, mówiąc, że “ten znaczący kamień milowy nie tylko chroni dziewczęta, ale także promuje solidne ochrony praw człowieka”.

Źródło: bbc.com

Dodaj komentarz