fbpx

Polska rakieta sięgnęła kosmosu! Historyczny dzień

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K odbyła udany testowy lot, podczas którego dotarła do przestrzeni kosmicznej – informuje Space24.pl. Ostateczna wysokość osiągnięta przez rakietę jest jeszcze sprawdzana. To wielki sukces polskich inżynierów.

3 lipca bieżącego roku Sieć Badawcza Łukasiewicz z Instytutu Lotnictwa przeprowadziła testowy lot polskiej rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K. Start odbył się z norweskiego centrum kosmicznego Andøya Spaceport. Według najnowszych danych uzyskanych przez redakcję Space24.pl rakieta zdołała osiągnąć przestrzeń kosmiczną.

Dokładna wysokość osiągnięta podczas lotu jest nadal weryfikowana, ale już teraz można stwierdzić, że 3 lipca 2024 roku zapisze się jako przełomowy moment w historii polskich technologii kosmicznych. Wkrótce pojawią się bardziej szczegółowe informacje o teście. Warto podkreślić, że Polska Agencja Kosmiczna była również zaangażowana finansowo w to przedsięwzięcie.

ILR-33 BURSZTYN 2K to pierwsza na świecie rakieta, w której użyto 98% nadtlenku wodoru jako utleniacza. Wyposażona jest w nowoczesny hybrydowy silnik rakietowy i silniki na stały materiał pędny oraz szereg innowacyjnych technologii, które mogą być zastosowane w innych rakietach.

Do innowacji tych należą między innymi modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Wszystkie te rozwiązania zostały opracowane w Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa. Rakieta osiąga prędkość blisko 1,4 km/s i będzie używana do testów technologii dla przemysłu kosmicznego oraz badań naukowych.

Warto zaznaczyć, że technologie opracowane w ramach programu BURSZTYN umożliwiły udział polskich konsorcjów w wielu międzynarodowych projektach rakietowych realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, Europejską Agencję Obrony oraz Europejski Fundusz Obronny.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć pod załączonym linkiem: space24.pl

 

Dodaj komentarz