fbpx

Odkryto grzyby, które mogą oczyścić naszą planetę z plastikowych śmieci

Wszyscy mamy z nimi do czynienia na co dzień. Występują zarówno na naszej skórze, w lasach, czy w pożywieniu takim jak na przykład sery pleśniowe. Organizmy te są niezwykle ważne na wiele sposobów. Niedawno odkryto ich zadziwiające właściwości, które mogą ochronić naszą planetę przez utonięciem w plastikowych odpadkach.

Na składowisku odpadów w Pakistanie zawożono grzyby, które żywią się tworzywami sztucznymi. Badania próbek gleby wskazały na szczep grzyba zwanego Aspergillus Tubingensis, który jest w stanie rozłożyć poliuretan w ciągu kilku tygodni. Do tej pory uważano, że proces ten może trwać nawet setki lat. Poliuretan jest używany do produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak opony czy prezerwatywy, z których większość trafia, w najlepszym przypadku, na składowisko odpadów.

Dr Khan, główny autor badania, wyjaśnia: „Odkrycie to może utorować drogę do wykorzystania grzybów w oczyszczalniach ścieków, a nawet w glebach już zanieczyszczonych odpadami z tworzyw sztucznych”.

Nie jest to pierwszy przypadek odkrycia przez naukowców organizmów żywiących się plastikiem. W zeszłym roku odkryto, że mole woskowe zjadają polietylen (plastikowe worki). Ponadto w jednym z badań odkryto nowy rodzaj bakterii, które również są w stanie rozbić pewien rodzaj tworzywa sztucznego – politereftalan etylenu (PET), który jest używany do produkcji plastikowych butelek.

Jeśli grzyby i bakterie są w stanie strawić plastik, czy posiadają jakieś inne „super-moce”, o których nie wiemy? Szacuje się, że 93% gatunków grzybów jest nadal nieznanych nauce. Można sobie wyobrazić, jakie inne fenomenalne cechy możemy jeszcze odkryć.

Odkrycia organizmów żywiących się tworzywami sztucznymi dają nadzieję na to, że czystość naszej planety zostanie kiedyś przywrócona do zdrowego poziomu. Mimo że znaleźliśmy potencjalne rozwiązanie problemów związanych z plastikowymi odpadami, wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Źródło: good-news.center

Dodaj komentarz