fbpx

Jak nauczyć się prosić o pomoc bez poczucia wstydu?

Jako ludzie, często musimy stawić czoła trudnościom, które mogą przekraczać nasze możliwości. W takich sytuacjach naturalnie pragniemy poszukać pomocy u innych, jednak bywa, że czujemy się niekomfortowo, prosząc o wsparcie. Błędnie przypisujemy prośbie o pomoc oznakę słabości i nie mamy pewności, jak stworzyć naszą “sieć wsparcia”.

Należy przede wszystkim uświadomić sobie, że poszukiwanie pomocy jest czymś naturalnym i nie ma w tym nic nieodpowiedniego. Każdy z nas czasami potrzebuje wsparcia i pomocy od innych osób. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z uczuciami, które często wiążą się z prośbą o pomoc.

Krąg wsparcia

Następnym krokiem jest stworzenie własnego kręgu wsparcia. Jest to zbiór osób, na których możemy liczyć w trudnych momentach. W skład tego grona powinny wchodzić bliscy przyjaciele, rodzina oraz osoby o wspólnych zainteresowaniach, poznanie których miało miejsce np. w organizacjach społecznych, klubach czy stowarzyszeniach. To właśnie takie osoby często stanowią źródło niezbędnego wsparcia i pomocy.

Jakie masz potrzeby?

Aby skutecznie prosić o pomoc, kluczowe jest umiejętne zdefiniowanie swoich potrzeb. Przed zwróceniem się do kogoś z prośbą o wsparcie, warto przemyśleć, czego dokładnie oczekujemy. Im precyzyjniej określimy nasze potrzeby, tym łatwiej będzie nam poprosić o pomoc.

Pamiętaj o wyrażaniu wdzięczności

Nie zapominaj o okazywaniu wdzięczności za otrzymaną pomoc. To pozwoli nie tylko umocnić relacje z osobami w Twoim kręgu wsparcia, ale również docenić ich wysiłek, zwiększając poczucie satysfakcji oraz pozytywnych emocji. Wstyd bywa jednym z głównych czynników powstrzymujących nas przed proszeniem o pomoc. Często myślimy, że potrzeba wsparcia świadczy o naszej niezdolności do samodzielnego radzenia sobie z sytuacją, co niejako zobowiązuje nas do ukrywania tego przed innymi. To prowadzi do poczucia osamotnienia i izolacji, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Wstyd to tylko kolejna emocja

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że wstyd to tylko emocja, która nie musi nas dominować. Możemy nauczyć się radzić sobie z uczuciem wstydu i nie pozwolić mu przeszkodzić w poszukiwaniu pomocy. Kluczowe jest uznanie, że potrzebujemy wsparcia i nie ma w tym nic złego.

Pamiętaj, że każdy z nas jest człowiekiem i nie ma nic wstydliwego w zwróceniu się o pomoc. Kiedy korzystamy ze wsparcia innych, możemy czuć się zależni i nieautonomiczni. Jednak warto mieć na uwadze, że w rzeczywistości wszyscy jesteśmy od siebie nawzajem zależni.

Prośba o pomoc ma znaczenie

Wsparcie innych oraz otrzymywanie pomocy są istotnymi składnikami zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie i umożliwiają nam rozwój jako jednostki. Dlatego nie bójmy się prosić o pomoc i twórzmy swoje sieci wsparcia. Niech to będzie grono osób, które nas inspirują, wspierają i motywują do działania. Pamiętajmy, że proszenie o pomoc świadczy o sile, a nie słabości.

Nawet jeśli pasjonuje nas nasza praca i daje nam satysfakcję, to wciąż jest to obowiązek, któremu musimy sprostać. Praca może być męcząca, stresująca, irytująca i może wywoływać emocje, z którymi trudno sobie poradzić na co dzień.

 

Dodaj komentarz