fbpx

Polski badacz Maciej Tarkowski odznaczony przez prezydenta Włoch

Polski biolog medyczny Maciej Tarkowski z Mediolanu został wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę Krzyżem Kawalerskim za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Nazwisko Polaka znalazło się na liście ogłoszonej w środę przez Pałac Prezydencki.

Wśród osób odznaczonych za zasługi w walce z epidemią jest zespół badaczy z mediolańskiego szpitala Sacco oraz tamtejszego uniwersytetu, który pod koniec lutego wyizolował włoski szczep koronawirusa. W tej grupie wymienieni zostali następujący badacze: Claudia Balotta, Gianguglielmo Zehender, Arianna Gabrieli, Annalisa Bergna, Alessia Lai i Maciej Stanisław Tarkowski. Polak pracuje w Mediolanie od kilkunastu lat.

Wkrótce po tym, gdy ogłoszono informację o wyizolowaniu włoskiego szczepu koronawirusa, doktor Tarkowski wyjaśniał w rozmowie z PAP, że osiągnięcie to pozwoli zrozumieć, czym różni się on od patogenu z Chin. To jego zdaniem ważny krok w badaniach.

Polski badacz poinformował, że wyizolowany został wirus od pacjentów z miasteczka Codogno w prowincji Lodi na północy Włoch, gdzie 20 lutego potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia na terytorium tego kraju.

“Porównanie sekwencji tych wirusów może pomóc w zrozumieniu, czy ten wirus się zmienia. Ma to wielkie znaczenie, bo wiemy, że na przykład wirus grypy mutuje na tyle istotnie, że każdego roku potrzebna jest nowa szczepionka” – zaznaczył biolog medyczny. Tarkowski zauważył, że szczepionki opracowane rok wcześniej mogą nie zapobiegać wirusowi w nowym sezonie. Jak dodał, ustalenie tego będzie bardzo ważne w pracach nad leczeniem koronawirusa i zapobieganiem zakażeniu.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz