fbpx

Powstał implant który „czyta myśli” – to nadzieja dla wielu pacjentów

Naukowcy z Ameryki opracowali wszczepiany do mózgu implant, który ma za zadanie odczytanie myśli pacjenta i zamienienia ich na słowa. Jest to wielka szansa dla ludzi, którzy utracili głos.

Autorzy projektu mówią o dużym sukcesie. Do tej pory przy opracowywaniu podobnych rozwiązań skupiano się na szukaniu wzorów sygnałów elektrycznych kodujących każde słowo. Wyniki nie były jednak zadowalające.

W tym przypadku zastosowano inne podejście. Do mózgu wszczepiana jest elektroda, która odbiera sygnały elektryczne odpowiedzialne za poruszanie ustami, językiem, krtanią i szczęką. Następnie uzyskane w ten sposób dane są wykorzystywane do symulacji ruchu ust i gardła i formowania dźwięków, które będą płynąć z syntezatora.

Po raz pierwszy pokazaliśmy, że można wygenerować całe wypowiadane na głos zdania na podstawie aktywności mózgowej danej osoby – powiedział w wywiadzie dla BBC prof. Edward Chang, jeden z badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Technologia może pomóc wielu ludziom. Zdolność porozumiewania się głosem mogą odzyskać m.in. osoby po urazach mózgu, raku krtani i niektórych wylewach. Nowa technologia ma jednak swoje ograniczenia, gdyż opiera się na pracy konkretnych obszarów mózgu, nie będzie z tego powodu dostępna dla wszystkich pacjentów, na przykład tych, którzy mieli wylew.

Badacze próbowali też sprawdzić, czy technologię tę można wykorzystać do czytania myśli osoby, która nie chce ich wypowiedzieć. Prof. Chang zaznaczył, że to „bardzo, bardzo trudne”.

Ta trudność to tylko jeden z wielu powodów, dla których skupiamy się wyłącznie na tym, co ludzie rzeczywiście próbują powiedzieć – wyjaśnił.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz