fbpx

Niezwykły gest laureata nagrody Nobla

George P. Smith otrzymał Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymał z tego tytułu 250 tys. dolarów. Nie zatrzymał jednak pieniędzy dla siebie, wolał przeznaczyć je na szlachetny cel. Jako akademicki wykładowca przekazał całą sumę studentom. Pieniądze zasilą fundusz stypendialny przeznaczony dla studentów nauk humanistycznych.

To może niektórych zaskoczyć, ale pierwszym tytułem jaki zdobyłem był licencjat z dziedziny sztuki. To czego się wtedy nauczyłem, było trampoliną do zdobywania dalszej wiedzy i zrozumienia jak ważna w życiowym rozwoju jest kultura. Ufam, że wiedza uzyskana poprzez studiowanie nauk humanistycznych, wzbogaci życie przyszłym studentów mojej uczelni, bez względu na to, jaką ścieżkę zawodową wybiorą w przyszłym życiu – powiedział Smith.

Władze uczelni, na której wykłada 77-latek, doceniły jego gest. W akcie solidarności zdecydowały się przekazać na fundusz dodatkowe 300 tys. dol. To nie wszystko. Ustanowiono nowe prawo. Od teraz każdy pracownik Uniwersytetu w Missouri, który otrzyma Nobla, dostanie 100 tys. dol. nagrody. Dotyczy to również samego Smitha.
Nobla otrzymał w 2018 roku. George P. Smith, wspólnie z Gregorym P. Winterem, został doceniony za zastosowanie metody prezentacji fagowej do peptydów i przeciwciał.

Dodaj komentarz