fbpx

Sauna infrared skuteczna w walce z komórkami rakowymi

Tradycja uzdrawiania przy pomocy sauny sięga ponad 2000 lat. Pobyt w saunie o wysokiej temperaturze powoduje pocenie się organizmu, co już w prymitywnych czasach uznawano za skuteczny sposób oczyszczania organizmu i eliminowania toksyn przez skórę. Bez względu na to czy to sauna parowa, czy sauna infra red,  korzyści zdrowotne są bardzo obiecujące.

Rutynowe korzystanie z sauny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów detoksykacji organizmu, odmłodzenia jego systemu komórkowego i promowania dynamicznego, wolnego od chorób życia.

Sauna na podczerwień

Inaczej infrared, ta sauna należy do najłagodniejszych. Działa w oparciu o promieniowanie podczerwone, będące niewidzialnym promieniowaniem elektromagnetycznym. Seans w saunie na podczerwień to swoisty trening, który bez konieczności intensywnych ćwiczeń przyspiesza przemianę materii o około 40%.

Zastosowanie terapii cieplnej nie jest niczym nowym w dziedzinie sztuki uzdrawiania, ale postęp technologiczny, który wykorzystuje energię podczerwieni, umożliwił generowanie ciepła we właściwych miejscach z dużą precyzją, stąd pojawienie się sauny na podczerwień.

Istnieją trzy różne typy długości fal podczerwieni, które generują energię: podczerwień bliska, podczerwień średnia i podczerwień daleka. Ponieważ penetrują one skórę i komórki na różnych głębokościach, każdy rodzaj podczerwieni zapewnia różne korzyści terapeutyczne w zależności od jego zastosowania.

1. Bliska podczerwień-fale krótkie IR-A

Nazywana również terapią światłem o niskim poziomie, wykorzystuje specjalne diody LED do przenikania zewnętrznej powierzchni skóry, wzmacniania komórek i odmładzania skóry. Diody LED są skuteczne, ponieważ mogą wywołać naturalną reakcję foto biochemiczną (podobną do tego, jak rośliny wykorzystują chlorofil do przekształcania światła słonecznego w tkankę roślinną). Ten rodzaj fal będzie wsparciem przy podnoszeniu odporności, detoksie, leczeniu ran, oczyszczaniu skóry, uśmierzaniu bólu.

2. Średnia podczerwień-fale średnie IR-B

Wykazano, że ten rodzaj sauny pomaga w łagodzeniu bólu i odchudzaniu, a także poprawia cyrkulację.

3. Daleka podczerwień-fale długie IR-C 

Zdecydowanie najpowszechniej stosowany w komercyjnych saunach na podczerwień, sauny dalekiej podczerwieni pomagają usuwać toksyny z organizmu, relaksują, obniżają ciśnienie krwi.

Każdy rodzaj sauny na podczerwień ma swój unikalny zestaw korzyści zdrowotnych, jednak wystawienie się na wszystkie trzy typy oferuje szerszy zakres kompleksowych korzyści zdrowotnych. Właśnie dlatego wielu praktyków leczenia zachęca obecnie swoich pacjentów do korzystania lub inwestowania w saunę na podczerwień o pełnym spektrum 3 w 1.

Wpływ sauny na podczerwień na komórki rakowe

W szczególności w przypadku raka zabiegi sauny na podczerwień są wyjątkowo obiecujące ze względu na selektywną toksyczność, jaką mają na komórki. Krótko mówiąc, hipertermiczne efekty promieniowania podczerwonego są szkodliwe tylko dla komórek nowotworowych, jak wyjaśnił dr Irvin Sahni w wywiadzie z serii dokumentalnej The Truth About Cancer The Quest for the Cures Continues. Dr Sahni powiedział, że normalne zdrowe komórki są odporne na promieniowanie podczerwone, podczas gdy komórki rakowe są narażone na hipertermię:

… wystawiając swoje ciało na działanie tego ciepła, selektywnie zabijasz lub eliminujesz te mniej żywotne komórki, do których należą komórki rakowe, nie uszkadzając normalnych komórek. Dlatego sauna dalekiej podczerwieni jest przydatna, ponieważ może pomóc Ci się pocić, wydalić toksyny i teoretycznie wyeliminować komórki rakowe, które nie mogą przetrwać upału.

Inne badanie opublikowane w Journal of Cancer Science and Therapy wykazało, że po zaledwie 30 dniach leczenia podczerwienią myszy zarażone nowotworem odnotowały zmniejszenie masy nowotworowej nawet o 86% – nawet przy ekspozycji na podczerwień w niskiej temperaturze, wynoszącej zaledwie 25 stopni Celsjusza.

Inne badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że wywołana przez podczerwień hipertermia całego ciała pomogła silnie zahamować wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka piersi u myszy, nie powodując żadnych szkodliwych skutków ubocznych.

Podkreślamy jednak, aby nie stosować sauny na podczerwień bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z przewlekłą chorobą lub konkretną sytuacją chorobową.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Dodaj komentarz