fbpx

Jego zdjęcia zdumiewają! Choroba nie przeszkodziła w pasji

Pomimo choroby od dawna oddaje się swojej pasji. Artur Rogalski to nagradzany twórca zdjęć reklamowych, reklam wideo, grafik i animacji oraz właściciel studia reklamowego. W 2016 r. zdobył prestiżową nagrodę Platinum Award w konkursie Spotlight Awards.

 

Wielu jego klientów wciąż nie wie, że ten niezwykle kreatywny artysta porusza się na wózku i cierpi na zanik mięśni. Jak sam mówi, nigdy nie chciał zdradzać swojej tożsamości, bo pragnął, aby inni traktowali go na równi ze zdrowymi osobami. To szczególnie ważne, gdy jest się artystą.-Litość i naciągane miłe słowa o pracach byłyby najgorszym, co mógłbym otrzymać. Chciałem po prostu znać prawdę. Liczyłem też na konstruktywną krytykę, bo dzięki niej wiedziałem, co muszę poprawić – wyjaśnił.

I choć dziś Artur nie może narzekać na brak pracy, dojście do takiego momentu kariery, w którym jest kolejka zgłoszeń wymagało dużego zaangażowania i wiary we własne możliwości. A to nie lada wyzwanie, kiedy normalne funkcjonowanie jest utrudnione.

Moje plany w kwestii pracy jako fotografa też wydawały się wielu ludziom niemożliwe do zrealizowania. Nawet mój tata nie wierzył w to, że poruszając się na wózku będę w stanie pracować w tej branży – wyznał Artur.

Bez taryfy ulgowej
Siostra Artura również choruje na SMA – ich rodzice zadbali jednak o to, aby żadne z nich nigdy nie czuło się wykluczone. Artur i jego siostra uczęszczali do zwykłych szkół, które nie były wówczas przystosowane do poruszania się na wózku. Mieli kontakt ze zdrowymi rówieśnikami, a nauczyciele nie dawali taryf ulgowych. Dzięki takiej „szkole życia” na wszystkie sukcesy zapracowali sami. Jak mówi Artur – jego mama praktycznie poświęciła życie, aby zapewnić swoim dzieciom dobrą edukację, szczęśliwe dzieciństwo i normalne życie.

Dzięki wychowaniu Artur radzi sobie z wyzwaniami codziennego życia – przede wszystkim zarabia na własne utrzymanie – a niewiele osób wie, że potrzeby osób z SMA są całkowicie różne od potrzeb zdrowej osoby.

Chcąc np. lecieć na wczasy, muszę dopłacić kilkaset złotych za transfer wózka. Trzeba też pamiętać o tym, że zazwyczaj tańsze hotele nie są dostosowane do wózków. Chcąc spędzić kilka dni nad polskim morzem, nie mogę zarezerwować budżetowego domku na obrzeżach miasta, bo nawet jeśli znajdę taki bez progów, to aby dotrzeć pieszo (czyli wózkiem) do morza lub centrum miasta pokonanie takiej odległości zajęłoby mi pewnie pół dnia – mówi Artur.

Poza tym Artur potrzebuje dodatkowych środków na rehabilitację i leczenie, a także funduszy na specjalistyczny sprzęt, który ułatwia pracę. Dzięki niemu bowiem jest w stanie osiągnąć taką samą wydajność jak zdrowa osoba. Zamiast jednak narzekać, że ma trudniej niż inni, skupia się na celach i zadaniach.

pasji
-Jeśli ktoś naprawdę czegoś chce – szuka sposobu, a jeśli nie chce – powodu. Ludzie często twierdzą, że źródłem ich niepowodzeń jest los. Chcąc znaleźć się na szczycie dębu oczywiście można usiąść na żołędziu i czekać… ale zdecydowanie lepiej jest iść po drabinę i zwyczajnie wspiąć się na drzewo – kwituje.

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni to genetyczna choroba o ciężkim przebiegu. U pacjentów w jej wyniku dochodzi do stopniowego obumierania neuronów odpowiadających za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych sprawia, że mięśnie szkieletowe słabną i stopniowo zanikają – a to w dalszej konsekwencji może prowadzić do częściowego albo całkowitego paraliżu chorego. Pierwsze objawy SMA pojawiają się najczęściej w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie.

pasji

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: aleteia.org

Dodaj komentarz