fbpx

Puszczyk uralski w Katowicach. Rzadki gatunek wrócił do Polski po 100 latach

Para puszczyków ma potomstwo, ale zawsze istnieje obawa, że przeniosą się w inne miejsce.

Już przestaliśmy się dziwić gniazdowaniu bocianów czarnych czy grubodziobów, nawet występowanie kumaków nizinnych nie jest sensacją, ale odkrycie gniazda puszczyka uralskiego, nawet dla mnie było zaskoczeniem – przyznaje Mirosław Wąsiński, pracownik Nadleśnictwa Katowice.

Ostatnio ptaka tego widziano na Górnym Śląsku 100 lat temu. – Okazuje się, że dzięki właściwej pracy leśników, gatunek ten znalazł u nas doskonałe, wręcz książkowe warunki do życia i to kilka kilometrów od centrum Katowic– relacjonuje.

Już na wiosnę leśnicy zauważyli parę ptaków, ale trzymali tę wiadomość w tajemnicy. Ptaki założyły gniazdo w Murckach i dochowały się dwóch potomków.

Bukowy zwarty drzewostan z licznymi podłamaniami koron z dziuplami stworzył idealne warunki dla puszczyków.

Trwa okres łączenia się w pary i zajmowania terytorium na gniazdowanie, zwykle dla puszczyków terytorium te zajmuje ok 1 km kwadratowego. Puszczyki uralskie budują gniazda w różnych miejscach, więc nie będzie ustanowiona strefa ochronna.

W buczynie w Murckach puszczyki mają to, czego bardzo potrzebują, czyli spokój. W planie urządzenia lasu przez najbliższe 10 lat nie są tu planowane żadne wycinki – mówi Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Katowice.

Gatunek puszczyka uralskiego szacuje się na kilkaset par, ponad to gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą. Puszczyk uralski ma długość ciała ok. 50–62 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 125–135 cm. Waga samców waha się od 500 do 900 g, a samic od 600 do 1300 g.

 

Źródło: katowice24.info

Opracowanie: Salomea

Dodaj komentarz