Co łączy mózg i jądra? Badacze wykazali niezwykłe podobieństwo
Czy wiesz, że mózg i męskie jądra mają ze sobą więcej wspólnego niż do tej pory sądzono? Najnowsze badania naukowców z Portugalii i Wielkiej Brytanii wykazały, że oba organy wykorzystują ten sam proces biologiczny.
Egzocytoza to mechanizm uwalniania metabolitów powstających wewnątrz komórki do przestrzeni pozakomórkowej. Jak pokazały nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Aveiro – proces ten jest wykorzystywany zarówno przez neurony do uwalniania neuroprzekaźników jak i przez plemniki – dzięki egzocytozie wytwarzają one substancje biorące udział w procesie zapłodnienia.
Aby dojść do podobnych wniosków, badacze porównali ze sobą białka z 33 różnych tkanek – m.in. mózgu, serca, jelita, szyjki macicy jajników i jąder. Największe podobieństwo zaobserwowano właśnie w przypadku mózgu i jąder, choć badacze wciąż nie są pewni dlaczego. Bardzo możliwe, że ma to związek z ewolucją ludzkiego gatunku. Przypomnijmy, że praca opublikowana jakiś czas temu na łamach „Cytogenetic and Genome Research” wykazała, że jądra odgrywały równie ważną rolę co mózg i łożysko. Reszta jednak wciąż pozostaje teorią.
-To niezbadany teren. Warto wyjaśnić, skąd wzięły się cechy wspólne jąder i mózgu. Może to pomóc lepiej zrozumieć mechanizm powstawania zaburzeń umysłowych i seksualnych – podsumowali badacze na łamach „Open Biology”.
Tutaj przeczytasz o najstarszym plemniku świata.
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl
Pingback:Co łączy mózg i jądra? Badacze wykazali niezwykłe podobieństwo - Co w kraju