fbpx

Co łączy mózg i jądra? Badacze wykazali niezwykłe podobieństwo

Czy wiesz, że mózg i męskie jądra mają ze sobą więcej wspólnego niż do tej pory sądzono? Najnowsze badania naukowców z Portugalii i Wielkiej Brytanii wykazały, że oba organy wykorzystują ten sam proces biologiczny.

Egzocytoza to mechanizm uwalniania metabolitów powstających wewnątrz komórki do przestrzeni pozakomórkowej. Jak pokazały nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Aveiro – proces ten jest wykorzystywany zarówno przez neurony do uwalniania neuroprzekaźników jak i przez plemniki – dzięki egzocytozie wytwarzają one substancje biorące udział w procesie zapłodnienia.

Aby dojść do podobnych wniosków, badacze porównali ze sobą białka z 33 różnych tkanek – m.in. mózgu, serca, jelita, szyjki macicy jajników i jąder. Największe podobieństwo zaobserwowano właśnie w przypadku mózgu i jąder, choć badacze wciąż nie są pewni dlaczego. Bardzo możliwe, że ma to związek z ewolucją ludzkiego gatunku. Przypomnijmy, że praca opublikowana jakiś czas temu na łamach „Cytogenetic and Genome Research” wykazała, że jądra odgrywały równie ważną rolę co mózg i łożysko. Reszta jednak wciąż pozostaje teorią.

-To niezbadany teren. Warto wyjaśnić, skąd wzięły się cechy wspólne jąder i mózgu. Może to pomóc lepiej zrozumieć mechanizm powstawania zaburzeń umysłowych i seksualnych – podsumowali badacze na łamach „Open Biology”.

 

Tutaj przeczytasz o najstarszym plemniku świata.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

One thought on “Co łączy mózg i jądra? Badacze wykazali niezwykłe podobieństwo

Dodaj komentarz