fbpx

Odkryto najstarszy plemnik świata. Przetrwał 100 mln lat w bursztynie

Około 100 mln late temu, kiedy Ziemię zamieszkiwały dinozaury, para skorupiaków złączyła się w akcie miłości tuż przed tym, jak spadła na nią kropla lepkiej żywicy. Dzięki temu niepozornemu zdarzeniu kochankowie zastygli w tej pozycji na miliony lat. Zatopione w bursztynie skorupiaki, odkryte zostały przez chińsko-brytyjską grupę paleontologów. Plemnik, który przetrwał w bursztynie, okazał się najstarszym, jaki dotąd udało się odnaleźć. Wcześniejsze okazy podobnych skamielin liczyły nie więcej niż 17 mln lat.

Odkrycia dokonał zespół badaczy z Queen Mary University of London we współpracy ze specjalistami z Chińskiej Akademii Nauk w Nanjing. Wydarzenie opisane zostało na łamach czasopisma „Proceedings of the Royal Society B”.

Nowoodkryty okaz „olbrzymiego plemnika” należy do nieznanego dotąd gatunku skorupiaka, któremu nadano nazwę Myanmarcypris hui, pochodzącą od miejsca znalezienia w okolicach prowincji należącej do Myanmaru, w Azji Południowo-Wschodniej.

Myanmarcypris hui najbardziej przypomina współczesne małżoraczki (Ostracoda), które od 500 mln lat żyją w morzach i oceanach (wodach słodkich i słonych) osiągając najczęściej nie więcej niż kilka milimetrów długości (największe z nich mogą mieć do 2,3 cm).

Te drobne skorupiaki rozmnażają się płciowo dzięki milionom niewielkich plemników wytwarzanych przez samce, które zapładniają nimi samice. Czasami zdarza się jednak, że ich plemniki są dużo większe i właśnie na taki „olbrzymi okaz” udało się trafić badaczom w ciele samicy, która utknęła na miliony lat w bursztynie.

Wyjątkowy rozmiar plemnika mógł wpłynąć na to, że okazał się on być najlepiej zachowanym, a na dodatek najstarszym znanym ludzkości nasieniem zwierzęcym.

Co możemy powiedzieć o plemniku, który ma 100 mln lat?

Dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji komputerowej badaczom udało się wpaść na trop zaskakująco wielu szczegółów – od drobnych wyrostków w ich ciele po konkretne dane na temat anatomii narządów rozrodczych prehistorycznych skorupiaków.

Trójwymiarowa rekonstrukcja najstarszego plemnika świata należącego do drobnego skorupiaka przypominającego współczesnego małżoraczka (Ostracoda).•Fot. Queen Mary University of London/Chińska Akademia Nauk

– To był jeden z tych szczególnych momentów w życiu badacza, gdy bez kozery można krzyknąć Eureka! – wyznał dr He Wang opisując moment, kiedy udało się mu potwierdzić, że w bursztynie znajduje się samica, w której ciele zachował się sporych rozmiarów plemnik liczący… 100 mln lat.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie może pomóc znacząco rozwinąć współczesną wiedzę na temat ewolucji.

– Nasze odkrycie pokazuje, że rozmnażanie za pomocą gigantycznych plemników nie jest żadną ewolucyjną ekstrawagancją, ponieważ zapewnia poważne długoterminowe korzyści dla przetrwania gatunku – podkreśla prof. Renate Matzke-Karasz, paleontolożka należąca do zespołu badawczego.

Źródło: qmul.ac.uk

Dodaj komentarz