fbpx

Obecność ptaków sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego

 

U ludzi mieszkających w okolicy obfitującej w ptaki, krzewy i drzewa, obserwuje się niższe wskaźniki depresji, lęku i stresu – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BioScience”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (W. Brytania), Brytyjskiego Związku Ornitologicznego oraz Uniwersytetu w Queensland (Australia) przebadali 270 mieszkańców angielskich miast Milton Keynes, Bedford i Luton pod kątem zdrowia psychicznego. Oszacowali też liczbę ptaków pojawiających się w okolicach ich posiadłości w godzinach porannych i popołudniowych.

Okazało się, że osoby, które w godzinach popołudniowych mogły zobaczyć więcej ptaków, cechowały się lepszym zdrowiem psychicznym – rzadziej doświadczały objawów depresji, lęku i stresu. Lepszym samopoczuciem mogły pochwalić się też osoby, które więcej czasu spędzały na zewnątrz.

Ze względu na to, że ludzie przeważnie nie potrafią odróżniać poszczególnych gatunków ptaków, dla uczestników badania nie miało znaczenia, czy zobaczyli w okolicy kosa, rudzika czy sikorę. Ważne, że byli w stanie dostrzec wiele ptaków, dzięki którym czuli się bardziej zrelaksowani i ściślej związani z naturą.

Więcej o projekcie przeczytacie na stronie anglojęzycznej: academic.oup.com

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

3 thoughts on “Obecność ptaków sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: