fbpx

Powstała działająca sztuczna trzustka!

1

To przełom w medycynie i nadzieja dla wszystkich osób borykających się z cukrzycą typu 1. Międzynarodowy zespół naukowców opracował działającą sztuczną trzustkę.

Twór określany jako “bio-sztuczna trzustka” to rodzaj implantu, który będzie można wszczepić chorym. Zawiera on komórki B odpowiedzialne za produkcję insuliny. Urządzenie wytwarza wystarczającą ilość hormonu dla dorosłego człowieka, więc chory na cukrzycę po przeszczepie nie będzie musiał przyjmować już zastrzyków.

Zespół francuskich, brytyjskich i belgijskich naukowców twierdzi, że przeszczepienie ich produktu jest nawet bezpieczniejsze niż transplantacja trzustki od dawcy. Wszystko dzięki temu, że “bio-sztuczna trzustka” ma być otoczona specjalną membraną, która będzie zapobiegać rozwijaniu odpowiedzi immunologicznej w organizmie, nie będzie więc ryzyka odrzucenia takiego przeszczepu.

Urządzenia przeszły już pomyślnie testy na zwierzętach, a wkrótce zostaną wszczepione pierwszym 16 pacjentom, którzy zgłosili się do eksperymentalnego leczenia.

 

Źródło: http://www.rmf24.pl

Dodaj komentarz