fbpx

49-latka kupiła trzy domy we Włoszech za 3,30 euro

Rubia Daniels, mająca na stałe miejsce zamieszkania w Kalifornii, stała się właścicielką trzech zaniedbanych i pustostanów w Mussomeli na Sycylii. Wszystkie nieruchomości kosztowały ją łącznie zaledwie 3,30 euro, pod warunkiem ich odrestaurowania. 49-letnia kobieta ma teraz plany na wykorzystanie tych budynków: jeden zamierza przekształcić w galerię sztuki, a drugi w centrum wellness.

Kiedy Daniels dowiedziała się o niewiarygodnie tanich domach na sprzedaż we Włoszech, postanowiła zobaczyć je na żywo. — Szybko zorientowałam się w sytuacji, a już trzy dni później miałam zakupione bilety lotnicze, wynajęty samochód i zarezerwowany pokój hotelowy. Wyruszyłam w podróż — opowiedziała Kalifornijka w wywiadzie dla Insidera, opublikowanym 15 maja.

Daniels odwiedziła Włochy w 2019 roku. Podczas dziesięciodniowego pobytu w Mussomeli, niewielkim mieście na Sycylii, Daniels nabyła trzy zaniedbane i niezamieszkane domy. Łączny koszt wyniósł jedynie 3,30 euro. Każda z nieruchomości kosztowała między 1 a 1,10 euro. Przedstawiciel firmy Case 1 Euro, której działalność polega na sprzedaży opuszczonych domów w regionie, potwierdził takie transakcje dla amerykańskiego portalu.

Mussomeli jak Brazylia

Daniels, która pochodzi z Brazylii, stwierdziła w rozmowie z Insiderem, że Mussomeli miało dla niej znamiona przedmieść Brasilia, miejsca, w którym dorastała.

— Ludność była niezwykle gościnna, wszyscy pragnęli wspólnie wypić kawę. Pośrednicy ds. nieruchomości traktowali mnie jak rodzeństwo, codziennie towarzyszyli mi — podkreślała 49-latka. Zaskoczona była także historią miasteczka, jego mieszkańcami oraz samym pomysłem ożywienia porzuconego domu.

Zdradziła również, że ma różne plany wobec każdego z zakupionych przez siebie obiektów. — W pierwszym, nad którym obecnie pracuję, mam zamiar urządzić galerię sztuki. Jeden z nich będzie moim miejscem zakwaterowania. Trzeci, najbardziej wymagający projekt, planuję przekształcić w centrum wellness. W ten sposób chcę odwdzięczyć się lokalnej społeczności — wyjaśniała Daniels.

Kalifornijka wyjawiła, że prace renowacyjne rozpoczęły się pod koniec 2019 roku, ale musiały zostać zawieszone z powodu pandemii COVID-19. Zostały one wznowione dopiero w ubiegłym roku. 49-latka poinformowała, że do chwili obecnej udało jej się zakończyć prace przy elewacjach dwóch budynków, natomiast renowacja trzeciego domu jeszcze się nie rozpoczęła.

Domy za jeden euro we Włoszech

Różne włoskie miasteczka oferują domy za kwotę odpowiadającą cenie espresso, jako strategię walki z depopulacją. To samo zrobiły władze Sambuca, które w 2016 roku wygrały konkurs organizowany przez telewizję RAI na najbardziej urokliwe miasteczko we Włoszech. Ostatecznie nieruchomości zostały wystawione na aukcję i sprzedane osobom, które złożyły najwyższe oferty, od 500 do 7 tysięcy euro. W maju 2022 roku CNN podał, że wszystko przebiegło zgodnie z założeniami, a Sambuca zyskała nowych mieszkańców.

Dodaj komentarz