fbpx

Za 20 funtów nabył w second-handzie dwie wazy, okazały się warte dziesiątki tysięcy

Na wtorkowej aukcji londyńskiego domu aukcyjnego Roseberys, dwa antyczne chińskie wazony znalazły nowych nabywców za sumę przekraczającą 59 tysięcy funtów. Wcześniej, za niewielką kwotę, zostały one zakupione przez swojego poprzedniego właściciela w sklepie z używanymi przedmiotami. Ten ostatni zadeklarował, iż „znaczną część zysku” przeznaczy na cele charytatywne.

Podczas wtorkowej aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Roseberys sprzedano dwa wazony. Bill Forrest, zastępca dyrektora i kierownik działu sztuki Chin, Japonii i Azji Południowo-Wschodniej, w rozmowie z CNN przekazał, że wazony zostały zakupione przez ich sprzedawcę – który wolał zachować anonimowość – za 20 funtów (około 104 złote) w jednym z londyńskich sklepów z używanymi przedmiotami.

Jak wyjaśnił Forrest, pierwotny nabywca waz nie zdawał sobie początkowo sprawy z ich autentycznej wartości. Dopiero po zakupie zwrócił uwagę na inskrypcję na spodzie wazonów. Anonimowy kolekcjoner ceramiki wtedy odkrył, że inskrypcja nosi nazwę „Qianlong”, co było oficjalnym tytułem cesarza Chin panującego w XVIII wieku. Po tym odkryciu, zdecydował się przekazać wazony do oceny w domu aukcyjnym Roseberys. Ekspertów oceniło, że naczynia z kwiecistym wzorem faktycznie pochodzą z XVIII wieku.

Porcelanowe wazy zakupione za 20 funtów zostały odsprzedane za imponującą kwotę ponad 59 tysięcy funtów

Zdaniem Forresta, autentyczna chińska porcelana jest „niezwykle rzadkim” towarem, ponieważ była ona produkowana na specjalne zamówienie dla dworu cesarskiego. Wazy, które znalazły nabywców podczas aukcji w Roseberys, zostały ręcznie ozdobione za pomocą tradycyjnej metody doucai. Technika ta polega na tym, że najpierw na porcelanę nanosi się wybrane elementy wzoru oraz kontury pozostałych detali za pomocą niebieskiej farby. Po wypaleniu i szkliwieniu całości, następnie maluje się resztę wzoru w różnych kolorach. W końcowym etapie, porcelana jest ponownie wypalana.

Porcelana sprzedana w ostatnim wtorek jest ozdobiona malowniczym wzorem kwitnących chryzantem i kręcących się liści lotosu, a na niebieski szkic nałożono żywe odcienie czerwieni, żółci i zieleni. Wazony zostały ostatecznie sprzedane na aukcji za kwotę prawie trzy tysiące razy większą niż ich pierwotna cena zakupu. Nowy nabywca zapłacił za nie aż 59,8 tysiąca funtów, co przekłada się na ponad 312 tysięcy złotych.

W rozmowie z CNN, Bill Forrest ujawnił, że anonimowy sprzedawca tych porcelanowych arcydzieł planuje przekazać „znaczną część zysku” na cele charytatywne.

 

Dodaj komentarz