fbpx

Podczas sadzenia drzew oliwnych znalazł „najpiękniejszą mozaikową podłogę, jaką kiedykolwiek odkryto w Strefie Gazy”

Rolnik podczas sadzenia drzew oliwnych odkrył pod ziemią kolorową mozaikę pochodzącą z czasów bizantyjskich — poinformował w poniedziałek Reuters. Według ekspertów mozaika, która powstała między piątym a siódmym wiekiem jest jednym największych odkryć archeologicznych, jakich kiedykolwiek dokonano na obszarze Strefy Gazy.

Palestyński rolnik ze Strefy Gazy Salman al-Nabahin odkrył starożytną mozaikę wiosną, podczas pracy na polu przy ośrodku dla uchodźców w miejscowości Bureij. Mężczyzna wraz z synem sadził drzewa oliwne, gdy w trakcie kopania natknął się na coś twardego. Okazało się, że są to kolorowe kafelki, które zaczęli powoli odsłaniać spod ziemi. Po dłuższych pracach archeologicznych odkrywcom ukazała się duża mozaika, przedstawiająca różne zwierzęta i ptaki.

Palestyńskie dziedzictwo

Salman al-Nabahin przekazał w rozmowie z agencją Reutera, że po powrocie do domu zaczął szukać w Internecie informacji na temat swojego znaleziska. Ustalił, że mozaika pochodzi prawdopodobnie z okresu bizantyjskiego i o odkryciu poinformował archeologów.

— Uważam, że to coś cenniejszego niż skarb. To część palestyńskiego dziedzictwa — podkreślił rolnik.

René Elter z French Biblical and Archaeological School of Jerusalem w rozmowie z Associated Press stwierdził, że jest to „wyjątkowe” odkrycie.

— To najpiękniejsza mozaikowa podłoga, jaką kiedykolwiek odkryto w Strefie Gazy, zarówno pod względem jakości graficznej, jak i złożoności geometrycznej. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy tutaj mozaiki o takiej precyzji grafik i bogactwie kolorów — zaznaczył archeolog.

Eksperci uważają, że odnaleziona przez palestyńskiego rolnika mozaika została stworzona między V a VII wiekiem. Palestyńskie ministerstwo turystyki i zabytków w swoim komunikacie poinformowało, że na miejscu odkrycia trwają prace archeologiczne, pojawiło się tam już wielu międzynarodowych specjalistów.

 

Dodaj komentarz