fbpx

Przełomowa decyzja. Zakaz lotów na krótkich trasach

Francja jest pierwszym krajem w UE, który wprowadza zakaz lotów na krótkich trasach krajowych, które można pokonać pociągiem w ciągu 2,5 godz. Rząd chce w ten sposób zachęcić do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, co ma się przedłożyć na obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla.

Pomysł na wprowadzenia we Francji zakazu lotów krótkodystansowych pojawił się w ubiegłym roku, nowe przepisy wchodzą w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Rozwiązanie ma być częścią ustawy klimatycznej, której celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Francja zakazuje lotów krótkodystansowych

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami od 1 kwietnia we Francji zakazane zostaną loty na krótkich dystansach, czyli między miastami, do których można dotrzeć pociągiem w maks. 2,5 godziny.

W pierwszej chwili nowy przepis wydaje się bardzo radykalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że siatka połączeń krajowych we Francji liczy ponad 100 pozycji. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jak zauważa portal Fly4free, w wyniku tych zmian zawieszonych zostanie tylko 5 tras krajowych.

Okazuje się, że nowy zakaz obejmuje wyłączenie połączenia lokalne, które nie są związane z lotami międzynarodowymi. W praktyce Francuzi nie polecą już z Paryża Orly do Bordeaux, Lyonu, Nantes i Rennes oraz z Lyonu do Marsylii. Z kolei loty z tych miast do największego portu lotniczego Francji, czyli lotniska Charlesa de Gaulle’a, zostają utrzymane.

Podobny pomysł na wprowadzenie zakazu krótkich lotów krajowych ma również Hiszpania. Pod koniec minionego roku tamtejszy rząd przekazał, że chce znacząco ograniczyć rejsy na krótkich dystansach — chodzi o połączenia poniżej 500 kilometrów, które można pokonać pociągiem. Celem wprowadzenia takich zmian, tak jak w przypadku Francji, jest zachęcenie ludzi do korzystania z połączeń kolejowych, a tym samym obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Źródło: schengenvisainfo.com, Simple Flying, Fly4free

One thought on “Przełomowa decyzja. Zakaz lotów na krótkich trasach

  • 9 kwietnia 2023 at 13:32
    Permalink

    Mam nadzieję, że ta fatalna i nieprzemyślana decyzja Francuzów nie przyjmie się w Europie.

    Reply

Dodaj komentarz