fbpx

Ziemia co 7 lat emituje zagadkowy sygnał

Ziemia niczym gigantyczny nadajnik, co 7 lat emituje tajemniczy sygnał. Naukowcy podejrzewają, że pochodzi on z samego jądra planety.

Sygnał został wychwycony przez satelity, poruszające się wokół Ziemi. Regularnie co 7 lat nasza planeta emituje potężny sygnał magnetyczny, który prawdopodobnie wydostaje się z samego jądra Ziemi. Ten zagadkowy fenomen opisał zespół francuskich naukowców na łamach czasopisma “Proceedings of the National Academy of Sciences”. Nikt nie wie, jak sygnał powstaje i dlaczego jest emitowany z taką precyzyjną regularnością.

Regularny sygnał

Nasza planeta regularnie wysyła w kosmos promieniowanie magnetyczne, które powstaje na skutek mikrowstrząsów planety czy aktywności wulkanów. Tajemniczy sygnał jest jednak czymś zupełnie innym. Jest zdecydowanie silniejszy, a także ma zagadkowy 7-letni cykl. Jeśli okaże się prawdziwa hipoteza, że emituje go jądro Ziemi, wtedy trzeba będzie zweryfikować wiedzę o budowie naszej planety.

Drgania warstwy ciekłego metalu?

Środowisko naukowe szuka odpowiedzi, jak powstaje tajemniczy sygnał. Jedna z teorii zakłada, że w ten sposób daje o sobie znać jedna z warstw naszego jądra Ziemi. Według najnowszych ustaleń naukowców wiek Ziemi szacuje się na 4,55 miliarda lat. Wnętrze naszej planety ma wiele warstw, zewnętrzna powłoka to skorupa ziemska. Tuż pod nią jest tzw. płaszcz ziemski sięgający na głębokości od kilkudziesięciu do aż 2900 km. Zajmuje on aż 70 proc. objętości Ziemi. Niżej znajduje się ciekłe jądro zewnętrzne, a w samym środku planety zlokalizowane jest stałe jądro wewnętrzne. To warstwa z ciekłego metalu otaczająca jądro w okolicach równika może się przemieszczać i emitować ten dziwny sygnał. Ta teoria jednak nie tłumaczy, dlaczego pojawia się regularnie co siedem lat.

Badacze zastanawiają się, jak można wykorzystać nowe odkrycie. Jeżeli okaże się, że podobne cykliczne i regularne sygnały wysyłają inne planety we wszechświecie, wtedy może się przysłużyć do ustalenia położenia “drugiej Ziemi” w kosmosie.

2 thoughts on “Ziemia co 7 lat emituje zagadkowy sygnał

Dodaj komentarz