fbpx

Polak najlepszym siatkarzem na świecie

Rok 2023 okazał się wyjątkowo udany dla Łukasza Kaczmarka, który znacząco przyczynił się do sukcesów polskiej reprezentacji siatkarskiej. Początkowo zakładany jako zmiennik Bartosza Kurka, Kaczmarek wykorzystał okazję, jaką dała mu kontuzja Kurka, aby stać się kluczowym graczem i silnym punktem drużyny.

Według rankingu portalu volleybox.net, Łukasz Kaczmarek, znany także jako „Zwierzu”, został uznany za najlepszego siatkarza na świecie w 2023 roku. Jego pozycja na szczycie rankingu została ustalona na podstawie punktów zdobytych za osiągnięcia i indywidualne wyróżnienia. Za zwycięstwa w kwalifikacjach olimpijskich przyznawano 25 punktów, podczas gdy za triumf w Lidze Mistrzów i mistrzostwach Europy zawodnicy otrzymywali po 80 punktów.

W tym prestiżowym zestawieniu Łukasz Kaczmarek zgromadził 785 punktów, z czego 450 punktów zdobył dzięki indywidualnym nagrodom. Otrzymał po 120 punktów za tytuły najlepszego atakującego i blokującego w mistrzostwach kontynentalnych, a także za miano najlepszego punktującego Ligi Mistrzów. W rankingu wyprzedził Kubańczyka Miguela Lopeza z Sady Cruzeiro o 83,5 punktu.

Na podium rankingu znalazł się również Holender Nimir-Abdel Aziz, a tuż za nim uplasował się David Smith związany z polskim klubem Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Piąte miejsce zajęło kolejne polskie as siatkówki, Wilfredo Leon. W rankingu znaleźli się również inni Polacy: Paweł Zatorski na siódmym miejscu oraz Aleksander Śliwka na dwunastym. Ex aequo na dwudziestej pozycji uplasowali się Marcin Janusz i Norbert Huber.

Aktualnie Łukasz Kaczmarek przechodzi rehabilitację z powodu urazu łydki, co uniemożliwia mu występy na boisku. Niedawno jednak świętował zdobycie Superpucharu Polski wraz z zespołem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Sam zawodnik podsumował swój wyjątkowy rok w mediach społecznościowych.