fbpx

Statek zbudowany w Szczecinie wyróżniony tytułem Ship of the Year 2023

Rok temu “Canopée” wzbudziło spore zainteresowanie w Szczecinie, kiedy mieszkańcy mieli okazję zobaczyć, jak nietypowy statek został zbudowany właśnie tam. Teraz statek ten został doceniony, otrzymując wyróżnienie jako Statek Roku 2023 podczas Maritime Awards Gala w Rotterdamie.

Ostatnia Gala Nagród Morskich, która odbyła się w Rotterdamie, zgromadziła ponad 900 profesjonalistów z sektora morskiego. Statek “Canopée” został nominowany do nagrody przez Królewskie Holenderskie Stowarzyszenie Techników Żeglugi.

Wyjątkowa konstrukcja ze Szczecina

Niestety, po gali brakowało informacji na temat rzeczywistego miejsca powstania statku. Wspomniano jedynie o holenderskiej stoczni Neptune Shipyards z Hardinxveld-Giessendam, która oficjalnie zajmowała się budową.

Jednak większość prac nad jednostką została wykonana w stoczni Partner Stocznia w Szczecinie-Skolwinie. W październiku 2022 roku “Canopée” zostało przetransportowane do Holandii, gdzie dokonano końcowych prac, w tym montażu czterech imponujących żagli, które wspomagają napęd i pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa o 18 procent.

Warto zaznaczyć, że stocznia szczecińska działała jako podwykonawca, a nie jako główny twórca projektu statku.

Jury doceniło “Canopée” za efektywne połączenie różnych, często sprzecznych ze sobą wymagań.

Szczególnie istotna była unikatowość ładunku, którym jest części i paliwo rakiet Ariane, transportowane z Francji do Gujany Francuskiej. Statek ma 121 metrów długości, 22 metry szerokości i zanurzenie do 4,3 metra, które praktycznie jest mniejsze (3,8 metra), aby umożliwić “Canopée” pokonanie ostatniego, rzecznego i płytkiego odcinka trasy. Ładunek mieści się w otwartej ładowni, a także w drugiej, zamkniętej wodoszczelnym włazem. Do obsługi ładunku służy suwnica na statku. “Canopée” posiada również nietypowo zaprojektowany napęd i stery, dostosowane do użytkowania żagli.

Historia sukcesu Stoczni Szczecińskiej

Artykuł na stronie https://swzmaritime.nl opisujący nagrodzony statek podkreśla, że Neptune Marine dostarczyło innowacyjny i unikatowy statek, którego projektowanie wymagało niestandardowych rozwiązań w niemal każdym aspekcie. Dzięki temu “Canopée” stał się symbolem innowacyjności holenderskiego sektora morskiego.

W przeszłości Stocznia Szczecińska wielokrotnie otrzymywała nagrody za statki, które były budowane w Szczecinie, zarówno w czasach PRL, jak i w latach 90. Wyróżnione jednostki były w pełni szczecińskie, gdyż ich projekty były opracowywane w biurach projektowych Stoczni Szczecińskiej.

Dodaj komentarz