fbpx

W Polsce też jest Betlejem! Niezwykła osada na Podkarpaciu

Mało kto wie, ale Betlejem istnieje nie tylko w Ziemi Świętej. Jest także w Polsce, na Podkarpaciu! Liczy 6 domów i kilkudziesięciu mieszkańców, którzy są niezwykle dumni, że ich malutka osada nosi właśnie taką nazwę.

Do przysiółka wiedzie tylko jedna, wąska asfaltowa droga. Tuż za znakiem drogowym z napisem Betlejem mijamy betlejemską szopkę. Możliwe, że to tu przyszedłby na świat Jezus, gdyby narodził się w Polsce.

Mieszkańcy z otwartymi rękami witają każdego przyjezdnego, a tuż przed Bożym Narodzeniem przygotowują dla wszystkich wspaniałą Wigilię. Do osady ściąga wtedy tłum pielgrzymów, na czele z kolędnikami i światełkiem z prawdziwego Betlejem. Jest wspólne dzielenie opłatkiem, śpiewanie kolęd i degustacja przygotowanego dla gości poczęstunku.

Skąd się wzięło polskie Betlejem? W 1939 roku w szczerym polu osiedliły się pierwsze trzy rodziny. Na początku stała tu tylko drewniana szopa. Ponieważ pierwsi osadnicy byli biedni i bardzo religijni, wszystkim kojarzyli się ze Świętą Rodziną. I tak powstała nazwa Betlejem.

 

 

Czytaj więcej na: fakt.pl

Foto: LASKAR MEDIA

One thought on “W Polsce też jest Betlejem! Niezwykła osada na Podkarpaciu

Dodaj komentarz