fbpx

Pierwszy kraj na świecie, w którym urząd premiera i prezydenta obejmą kobiety

Dwie największe partie w parlamencie zawarły koalicję, na mocy której szefową rządu zostanie przedstawicielka Partii Reform – Kaja Kallas. To pierwszy raz w historii tego kraju, kiedy urząd premiera będzie sprawowała kobieta.

Co więcej, od 2016 roku urząd prezydenta Estonii piastowany jest przez kobietę – Kersti Kaljulaid. Oznacza to, że ten nadbałtycki kraj będzie przy okazji pierwszym na świecie, w którym najwyższe stanowiska w państwie zajmują kobiety. Co prawda, dwie kobiety sprawują już realną władzę w Nowej Zelandii i Danii, jednak oba te kraje są monarchiami, a to oznacza, że zamiast prezydenta rządzi w nich królowa. Jak wiadomo, podobnie było już także w Wielkiej Brytanii.

Aby mogło się to wydarzyć, potrzebna była dymisja poprzedniego gabinetu, któremu przewodził Jüri Ratas. Doszło do niej 13 stycznia 2021 roku. Powodem było toczące się śledztwo w sprawie korupcji wśród członków rządu. Chodziło konkretnie o finansowanie przedsięwzięć deweloperskich w Tallinie.

Partia Centrum, którą reprezentował Ratas, dogadała się jednak z Partią Reform, która dotąd pozostawała w opozycji. Po okołotygodniowych negocjacjach dwie największe partie w Estonii zdecydowały się zawszeć koalicję, na mocy której szefową rządu zostanie przedstawicielka Partii Reform – Kaja Kallas. Żeby to się stało, potrzebne jest jeszcze uzyskanie wotum zaufania estońskiego parlamentu, jednak wszystko wskazuje na to, że to tylko formalność, bo obie partie mają w nim łącznie 59 na 101 miejsc.

Po raz pierwszy Kallas dostała od prezydent Kersti Kaljulaid misję utworzenia rządu już wiosną 2020 roku, kiedy to Partia Reform uzyskała najwyższy wynik w wyborach parlamentarnych. Wtedy nie udało się jej jednak uzyskać wystarczającego poparcia.

Kim jest Kaja Kallas?

Czterdziestotrzyletnia Kaja Kallas jest córką byłego premiera Estonii i współzałożyciela Partii Reform Siima Kallasa. Z wykształcenia jest prawniczką. Do Partii Reform wstąpiła w 2010 roku, natomiast w 2018 roku została wybrana jej przewodniczącą. W związku z tym kilka miesięcy później zrzekła się mandatu eurodeputowanej do Parlamentu Europejskiego, którą to funkcję sprawowała od 2014 do 2018 roku.

Dodaj komentarz