fbpx

Przełom w leczeniu depresji? Naukowcy zbadali skutki stosowania psylocybiny

Badacze po raz kolejny zainteresowali się wpływem psylocybiny – substancji psychoaktywnej pozyskanej z grzybów – na ośrodkowy układ nerwowy i przeprowadzili badania, które mogą być kluczowe w leczeniu depresji. Badania udowodniły, że pozytywne skutki substancji utrzymują się w mózgu nawet do jednego miesiąca.  

Zespół naukowców z Yale University podzielił się nowymi wynikami badań na temat psylocybiny zastosowanej u myszy. Wyniki te zostały opublikowane w magazynie „Neuron” i pokazały, że zastosowanie substancji psychoaktywnej wywołuje szybki wzrost połączeń pomiędzy neuronami piramidowymi w przyśrodkowej korze czołowej. Choć substancja została podana myszom tylko raz, jej skutki można było zaobserwować jeszcze w kilka tygodniu po badaniu.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Yale były testami in vivo przeprowadzonymi na gryzoniach; nie jest więc pewne czy ludzki układ nerwowy zareagowałby w ten sam sposób. Badanie polegało na wykorzystaniu mikroskopii dwufotonowej do śledzenia przez wiele dni 1820 kolców dendrytycznych w mózgach myszy, którym podano psylocybinę. Badaczom udało się zaobserwować wzrost liczby kolców dendrytycznych i ich wielkości – już w ciągu 24 godzin od podania substancji aktywnej. Zmiany były widoczne w przyśrodkowej korze czołowej mózgu zwierząt, która jest rejonem istotnym dla nastroju oraz funkcji poznawczych, a także odpowiadającej za kontrolę zachowań oraz decyzyjność.

Zdaniem badaczy psylocybina wpływa na plastyczność strukturalną i funkcjonalną synaps, czyli regionów, w których neurony łączą się i komunikują ze sobą. Liczne zaburzenia psychiatryczne łączą się z deficytem neuroplastyczności; możliwe zatem, że ta wiedza pomoże w przyszłości włączyć psychodelik do wielu terapii psychiatrycznych, w tym depresji i zaburzeń lękowych.

Niestety, ta konkretna forma obrazowania optycznego jest inwazyjną metodą, która wiąże się z wystąpieniem szkodliwych skutków ubocznych – dlatego na ten moment badania z udziałem ludzi nie są jeszcze możliwe. Badacze z Yale zamierzają jednak kontynuować obserwacje, aby poznać odpowiedź na pytanie o wpływ psylocybiny na wiele typów komórek nerwowych. Prace badawcze nad wykorzystaniem substancji w leczeniu chorób psychicznych mogą otworzyć furtkę do stworzenia bezpiecznej farmakologii dla osób z depresją.

TUTAJ znajdziesz więcej artykułów dotyczących depresji.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Biotechnologia.pl

Dodaj komentarz