fbpx

To komórka jajowa wybiera „partnera”. Nowa teoria podważa medyczną wiedzę

Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu w Manchesterze odkryli, że w procesie zapłodnienia komórka jajowa odgrywa tak samo czynną rolę jak męskie nasienie. Co więcej – to ona „wybiera” plemniki, które wydają się potencjalnie atrakcyjne.

Zaskakujące wyniki badań naukowców z dwóch uczelni – Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu w Manchesterze zostały opublikowane przez czasopismo „Proceedings of the Royal Society B” i podważyły teorię, że to plemniki są aktywnym uczestnikiem procesu zapłodnienia – ścigają się ze sobą i rywalizują o dostęp do komórki jajowej, a komórka biernie czeka. Wyniki badań przekonały, że komórka jajowa bardzo sprytnie selekcjonuje plemniki – co ma decydujący wpływ na to, czy konkretny plemnik przetrwa i weźmie udział w akcie tworzenia życia.

Uwalnia ona specyficzne związki chemiczne, które znajdują się w tzw. płynie pęcherzykowym, produkowanym przez warstwę ziarnistą – wyjaśnił dr John Fitzpatrick z Uniwersytetu Sztokholmskiego, jeden z autorów pracy.

Związki chemiczne, o których mowa to tzw. chemoatraktanty – to one przyciągają określone plemniki, podczas gdy na inne działają obojętnie.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy chemoatraktanty działają na wszystkie plemniki jednakowo, czy może jednak na niektóre silniej niż na inne – dodał dr John Fitzpatrick.

Co ciekawe wybór biologiczny (dokonany przez komórkę jajową kobiety) nie zawsze pokrywał się ze świadomym wyborem tejże uczestniczki.

To, że komórka jajowa odgrywa tak ważną rolę w selekcji plemników jest nowością w fizjologii ludzkiego rozrodu. Dalsze badania nad tym zjawiskiem mogą nam pomóc w zrozumieniu zaburzeń płodności, zwłaszcza tych, które dziś uznajemy za niewyjaśnione – dodał prof. Daniel Brison z Uniwersytetu w Manchesterze, główny autor badań.

Przypomnijmy, że niepłodność par jest jedną z głównych przyczyn braku potomstwa – obecnie dotyka aż 45 mln par; w 40 proc. przypadków wynika z niedostatecznej jakości nasienia.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Komórce jajowej nie jest wszystko jedno. Wybiera plemniki od konkretnego partnera – Focus.pl

 

 

 

Dodaj komentarz