fbpx

W Wielkiej Brytanii ośmiornice, kałamarnice i homary uznano za istoty czujące

Rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie włączył skorupiaki dziesięcionogie – w tym kraby, homary i raki – oraz mięczaki głowonogi – w tym ośmiornice, kałamarnice i mątwy – do swojej ustawy o ochronie zwierząt (Sentience). Oznacza to, że są one teraz uznawane za „istoty czujące” w Wielkiej Brytanii.

Posunięcie to jest wynikiem niezależnego przeglądu przeprowadzonego przez zespół pod kierownictwem dr Jonathana Bircha, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Filozofii, Logiki i Metody Naukowej w London School of Economic. Przyjrzeli się oni ponad 300 badaniom i znaleźli „mocne naukowe dowody na to, że skorupiaki spodokształtne i mięczaki głowonogi są czujące”. Czucie jest subiektywnym pojęciem, o które spierano się od wieków, ale generalnie odnosi się do zdolności świadomego postrzegania uczuć i doznań takich jak ból.

Kręgowce (zwierzęta z kręgosłupem) są już objęte ustawą, ale ośmiornice i inne zwierzęta bezkręgowe miały wcześniej trudności z uznaniem ich za czujące z powodu braku kręgosłupa. Centralny układ nerwowy bezkręgowców jest zupełnie inny niż u kręgowców – na przykład ośmiornice mają mózg  w głowie o kształcie pączka i osiem innych „mini-mózgów” w każdej z macek. Nie oznacza to jednak, że ich centralny układ nerwowy jest mniej skomplikowany niż u niektórych ssaków uważanych przez ludzi za czujące. Jeśli oglądałeś film dokumentalny „My Octopus Teacher„, o którym pisaliśmy TU, wiesz, że głowonogi mogą być niezwykle inteligentne, zdolne do bardzo złożonych zachowań, w tym do odczuwania bólu fizycznego i emocjonalnego. Istnieją również solidne dowody na to, że niektóre skorupiaki odczuwają ból.

Zmiana zapisu w ustawie pomoże usunąć poważną niespójność: ośmiornice i inne głowonogi były chronione w świecie naukowym przez lata, ale do tej pory nie otrzymały żadnej ochrony pozanaukowej. Jednym ze sposobów, w jaki Wielka Brytania może być liderem w dziedzinie dobrostanu zwierząt, jest ochrona tych bezkręgowców, które pozostawały całkowicie lekceważone przez ludzi” – powiedział dr Birch w oświadczeniu.

Raport odradza stosowanie praktyk handlowych z udziałem tych zwierząt, w tym gotowania na żywo bez ogłuszania, ekstremalne metody uboju, transport zwierząt w lodowatej wodzie oraz sprzedaż żywych skorupiaków bezkręgowych nieprzeszkolonym pracownikom.

Rząd Wielkiej Brytanii występuje jako „lider w dziedzinie dobrostanu zwierząt”, chociaż jego oświadczenie wskazuje, że zmiana nie będzie miała natychmiastowego wpływu na istniejące przepisy lub praktyki branżowe dotyczące traktowania zwierząt w kuchniach i sklepach zoologicznych. Na razie szef kuchni nadal może legalnie wrzucić żywego homara do garnka. Zostanie to jednak wzięte pod uwagę przy kształtowaniu legalizacji dobrostanu zwierząt w przyszłości.

W ostatnich latach wiele innych krajów podjęło podobne kroki. Na przykład, praktyka gotowania homarów żywcem bez uprzedniego ich ogłuszenia jest nielegalna w Szwajcarii, Norwegii, Austrii i Nowej Zelandii.

Również w USA  gotowanie homarów żywcem jest formalnie zakazane od co najmniej 1999 roku, ale inne prawa dla głowonogów i skorupiaków z rodziny dziesięcionogów nie są tak postępowe. Ośmiornice nie są uznawane za „zwierzęta”, jeśli chodzi o badania finansowane z funduszy federalnych w USA, więc nie muszą otrzymywać takich samych standardów humanitarnego traktowania, jakie obowiązują inne zwierzęta laboratoryjne. Ta luka prawna oznacza, że ośmiornice nie są chronione w przyrodzie ani w świecie nauki.

 

Źródło: iflscience.com

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Dodaj komentarz