fbpx

Czego może nauczyć ośmiornica? – ten film zachwyca i wzrusza

Czego może nauczyć człowieka zwierzę podwodne? A konkretniej – ośmiornica? Okazuje się, że bardzo wiele. Przede wszystkim może na nowo rozbudzić ciekawość i chęć życia; poza tym udowodnia, że natura jest naszym pierwszym i najważniejszym domem.

93. gala rozdania Oscarów za nami. Tym razem obyło się bez większych niespodzianek, również podczas odczytywania werdyktu za najlepszy dokument – film „Czego nauczyła mnie ośmiornica” była pewniakiem. Przypomnijmy, że kilka miesięcy wcześniej dokument jednogłośnie podbił serca jury podczas festiwalu „Millennium Docs Against Gravity” oraz „Green Warsaw Award”.

-Promyk nadziei na to, że człowiek jest jednak zdolny do stworzenia właściwych relacji z naturą odnaleźliśmy w kameralnej historii opowiedzianej przez duet reżyserski Pippę Ehrlich i Jamesa Reeda zatytułowanej „Czego nauczyła mnie ośmiornica” – wyjaśniali wówczas członkowie festiwalowego jury.

„Czego nauczyła mnie ośmiornica” (tytuł oryginalny: „My Octopus Teacher”) to historia nietypowej ludzko-zwierzęcej przyjaźni, która wydarzyła się pod wodą oceanu u wybrzeży Kapsztadu. Główny bohater Craig Foster to przyrodnik, który przez lata nagrywał filmy o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach na świecie. W którymś jednak momencie poczuł się wypalony. Craig stracił poczucie misji i popadł w depresję. Aby na nowo zrobić coś ze swoim życiem, postanowił wziąć długi urlop od pracy i wrócić do jednej z ulubionych czynności – nurkowania bez kombinezonu i akwalungu u wybrzeży Afryki. To tam spotyka ośmiornicę – zwierzę, które staje się dla niego przewodnikiem i przyjacielem. Przez niemal dekadę Craig codziennie nurkował w lodowatym oceanie, czego efektem było ponad 3000 godzin nagranego materiału – kręconych w sumie na przestrzeni ośmiu lat.

Dokument miał swoją polską premierę kinową podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, od niedawna jest do obejrzenia na platformie streamingowej Netflix. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, koniecznie zróbcie to dzisiaj. Pamiętajcie jednak, o dodatkowej paczce chusteczek. Film spodoba się zarówno dorosłym jak i młodszym członkom rodziny. Skłoni do refleksji i zadawania pytań o miejsce człowieka w naturze. Polecamy!

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz