fbpx

Od połowy kwietnia można obserwować wiosenne roje meteorów, m.in Lirydy

W kwietniu nad Polską można obserwować gołym okiem kilka rojów meteorów, w tym Lirydy oraz mniej znane pi Puppidy, które zaczynają być aktywne w połowie miesiąca.

Chociaż meteory, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami, kojarzą się głównie z latem, to zjawiska te pojawiają się przez cały rok.

W kwietniu aktywny jest rój Lirydów, których działalność rozpoczyna się 14 dnia tego miesiąca i trwa przez dwa tygodnie. Szczyt aktywności przypada na 22 kwietnia o godzinie 8:00, gdzie w idealnych warunkach można zauważyć do 18 meteorów na godzinę. W przeszłości zdarzało się, że obserwowano setki meteorów na godzinę, a nawet deszcze meteorów, jak te w latach 1803 i 1922.

Lirydy, jedne z najstarszych rojów meteorów znanych ludzkości, były już opisywane w starożytnych chińskich kronikach. Dziś wiadomo, że ich źródłem jest kometa C/1861 G1 (Thatcher), która obiega Słońce co 415 lat.

Meteory z tego roju poruszają się z prędkością 49 km/s.

Wieczorem radiant Lirydów pojawia się nisko nad horyzontem, by z czasem wznosić się wyżej. Obserwacje może utrudniać pełnia Księżyca, która wypada 24 kwietnia.

Inny kwietniowy rój, pi Puppidy, będzie widoczny od 15 do 28 kwietnia, z maksimum 23 kwietnia, gdy można zobaczyć do 40 “spadających gwiazd” na godzinę. Te meteory, powiązane z kometą 26P/Grigg-Skjellerup, są znacznie wolniejsze od Lirydów, poruszając się z prędkością 18 km/s i były pierwszy raz zauważone w 1972 roku.

Od 19 kwietnia aktywne są też eta Akwarydy, obserwowane do 28 maja, z maksimum 5 maja. Te meteory, znane od czasów średniowiecza, przemieszczają się z prędkością 66 km/s i mogą osiągnąć do 50 zjawisk na godzinę. Są one związane ze znaną kometą Halleya.

Meteory wydają się wybiegać z jednego punktu na niebie, zwanego radiantem. Astronomowie sugerują obserwowanie nieba w odległości kilkudziesięciu stopni od radiantu dla lepszych wyników.

Szczegóły o tych i innych rojach meteorów przez cały rok można znaleźć w „Almanachu astronomicznym na rok 2024” wydanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz w „Kalendarzu meteorów 2024” przygotowanym przez International Meteor Organization, dostępnych bezpłatnie online.

Informacje o wspomnianych rojach meteorów, a także o wielu innych w całym roku, można znaleźć w „Almanachu astronomicznym na rok 2024” wydanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, jak i w „Kalendarzu meteorów 2024” opracowanym przez International Meteor Organization. Oba wydawnictwa są bezpłatnie dostępne w internecie.

Dodaj komentarz