Nowa metoda leczenia depresji. Szybka i nieinwazyjna
Badacze odkryli, że elektryczna stymulacja rogówki oka może łagodzić objawy depresji. Potencjalnie nowy sposób leczenia ma być całkowicie bezpieczny i skuteczny.
Zespół naukowców z Uniwersity of Hongkong pod kierownictwem dr Lima Lee Weja opublikował wyniki badań na temat nieinwazyjnej stymulacji powierzchni oka, która aktywuje szlaki neuronalne i obniża poziom hormonów wpływających na nastrój. Efekt? Łagodniejszy przebieg depresji.
Te przełomowe wnioski badacze opublikowali w magazynie Brain Stimulation, informując, że technika, będzie mogła w przyszłości łagodzić objawy depresji i demencji – zwłaszcza u osób, które nie reagują na standardowe leczenie.
–Przezrogówkowa stymulacja elektryczna jest nieinwazyjną metodą opracowaną początkowo w celu leczenia chorób oczu, a byłoby wielkim przełomem naukowym, gdyby można ją było zastosować w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych – wyjaśniła Prof. Leanne Chan Lai-hang z University of Hongkong.
Co więcej, ta sama stymulacja indukuje ekspresję genów zaangażowanych we wzrost neuronów w hipokampie pobudzając funkcje poznawcze. Bardzo możliwe, że w przyszłości ta wiedza zostanie wykorzystana także do łagodzenia objawów choroby Alzheimera. Choć eksperymenty były przeprowadzane wyłącznie nie zwierzętach, naukowcy wierzą, że kolejne badania kliniczne z udziałem ludzi potwierdzą wyniki badań.
–Wyniki badań otwierają drogę do opracowania nowych możliwości terapeutycznych dla pacjentów cierpiących na oporną na leczenie depresję i demencję. Niemniej jednak należy przeprowadzić badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo – dodała badaczka.
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl