fbpx

Hormony a relacje. To one decydują, jak długo będziemy razem

Aby ograniczyć ilość nietrafionych randek, amerykański portal randkowy poprosił naukowców o stworzenie algorytmu bazującego na wiedzy o aktywności chemicznej mózgu. Dzięki temu osoby będą mogły dobierać się w pary na zasadzie hormonalnych podobieństw.

Żyjemy w świecie szybkich randek – relacji nawiązywanych za pośrednictwem internetu i aplikacji umożliwiających bezproblemowy dobór odpowiedniego partnera. I nie ma się co dziwić – programy i aplikacje są prostsze i bardziej niezobowiązujące niż poznawanie innych w miejscach publicznych. Zdaniem Helen Fisher, profesor z Rutgers University (New Jersey, USA), antropolożki i badaczki ludzkich zachowań – randkowanie za pośrednictwem portali i aplikacji ma jednak kilka minusów. Jednym z nich jest brak chemii.

Nowa typologia doboru

To właśnie owa badaczka – Helen Fisher – została poproszona przez twórców portalu randkowego Chemistry.com o stworzenie typologii uczestników z uwzględnieniem dominującej aktywności chemicznej w mózgu. Korzystając z najnowszych danych naukowych antropolożka stworzyła cztery profile chemiczne, w których główną rolę odgrywają hormony: serotonina, dopamina, testosteron i estrogen.

Badacz – dopamina

Dopamina, czyli hormon motywacji, ryzyka i nagrody. Osoby, u których dominuje mają skłonność do ryzyka, lubią przygody i łatwo się uzależniają. Lubią wyzwania, bywają spontaniczne i nieprzewidywalne. Mają wysoki poziom energii, cechuje je głód nowych wrażeń i stymulacji. Badacz to typ „niespokojnego ducha” – ciągle poszukuje wrażeń, jest niecierpliwy i nadaktywny, a przy tym szybko się nudzi. Zwykle tworzy krótkotrwale relacje.

Dyrektor – testosteron

Dyrektorzy to osoby racjonalne i przewidywalne, lecz emocjonalnie wycofane; zaangażowanie przychodzi im z trudem. Do związków podchodzą według ustalonego planu – zadaniowo, bez potrzeby dbania o romantyczny obszar relacji. Dyrektorzy bywają konserwatywni, ale do seksu i wierności podchodzą z dużą dozą elastyczności.

Negocjator – estrogen

Życzliwi, czuli i opiekuńczy. Negocjatorzy zawdzięczają te cechy wysokiemu poziomowi estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. Negocjatorzy to osoby uzdolnione językowo, komunikacyjnie i artystycznie. Posiadają duże pokłady empatii i wrażliwości. Mają skłonność do przesadnej analizy, angażują się emocjonalnie, bywają nadpobudliwe i łatwo je zranić. To osoby, które za wszelką cenę unikają konfrontacji. Ich relacje romantyczne zwykle trwają całe życie – osoby te za wszelką cenę utrzymują więzi, nawet toksyczne.

Budowniczy – serotonina

Hormon radości, błogości, dobrego snu i szczęścia. Osoby z przewagą serotoniny uważane są za osoby konserwatywne, uparte, kontrolujące i ostrożne. Jednocześnie też świetnie odnajdują się w grupach – są towarzyskie i dyplomatyczne. Więzi społeczne są dla nich priorytetem, choć nierzadko opinie innych biorą za bardzo do siebie. W relacjach romantycznych dbają o wzajemny szacunek, zaufanie i otwartą komunikację. Wadą Budowniczych jest natomiast przewidywalność – randki i spotkania to dla nich zadania, które trzeba zrealizować według ustalonego planu.

Warto wiedzieć

Zdaniem Helen Fisher wyżej wymienione typy przejawiamy przez całe życie -są niezmienne i nie podlegają większym wahaniom, a potwierdzają to testy wykonywane na tych samych osobach w odstępie kilkunastu lat. Warto również dodać, że możemy przejawiać elementy dwóch, a czasem nawet trzech typów, przy czym jeden zawsze będzie dominujący.

Zobacz też:

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz