fbpx

Harvard Medical School zaleca jogę i medytację jako sposoby zwalczenia stresu wywołanego pandemią koronawirusa

W swoich najnowszych wskazówkach dotyczących zdrowia eksperci z Harvard Medical School informują, że joga, medytacja i świadome oddychanie to “sprawdzone i prawdziwe sposoby na relaks”. Artykuł zatytułowany “Radzenie sobie ze stresem wywołanym pandemią koronawirusa” (ang. “Coping with coronavirus anxiety”) został opublikowany w tym tygodniu.

WASZYNGTON: Prestiżowa szkoła medyczna w USA zarekomendowała jogę, medytację i świadome oddychanie jako sposoby radzenia sobie ze stanami niepokoju wywołanymi przez nowy wirus, który obecnie szybko rozprzestrzenia się w Ameryce.

Specjaliści z Harvard Medical School poinformowali, że joga, medytacja i świadome oddychanie to “sprawdzone i prawdziwe sposoby na relaks”.

“Regularna medytacja działa bardzo uspokajająco. Istnieje wiele aplikacji, które uczą prostych form medytacji, np. Headspace lub Calm.”, napisał John Sharp, psychiatra wykładający na Harvard Medical School oraz w David Gaffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

“Nie ćwiczysz jogi na co dzień? Nie musisz zaczynać teraz, chyba że chcesz spróbować. Czasami próbowanie nowych rzeczy i odkrywanie nowych form aktywności, które mogą przynieść pozytywne skutki, stanowi też mile widziany, zdrowy sposób na odwrócenie od czegoś uwagi. Yoga Studio i Pocket Yoga to dwie aplikacje godne rozważenia.”, powiedział.

“W świadomym oddychaniu istnieje prosta technika zwana “oddychaniem w kwadrat”, powiedział Sharp. “Polega na zwizualizowaniu sobie, jak nasz oddech wędruje wzdłuż ścian kwadratu. Słuchając instrukcji i wdychając, wstrzymując oddech lub wydychając, licz powoli do trzech na każdym z boków kwadratu. Spróbujcie teraz.”, napisał psychiatra.

“Rozpocznij wdechem na boku kwadratu. Powoli policz: jeden, dwa, trzy. Wstrzymaj oddech na górze kwadratu. Jeden, dwa, trzy. Wydychaj powietrze na drugim boku kwadratu. Jeden, dwa, trzy. Następnie wstrzymaj oddech na dole. Jeden, dwa, trzy. Po kilku minutach tego ćwiczenia powinieneś poczuć się spokojniejszy i bardziej skoncentrowany.”, twierdzi Sharp.

Tłumaczenie: Dorota Sokołowska

Źródło: economictimes.indiatimes.com

 

Dodaj komentarz