fbpx

Dlaczego warto pływać?

Od najmłodszych lat pływanie stanowi dla nas przede wszystkim formę zabawy, czas spędzony w innym środowisku a dla niektórych, również źródło lęku.  Zdarza się, że jesteśmy namawiani przez rodziców, lekarzy do uprawiania pływania. Dlaczego? Ponieważ  wiedzą jaki wpływ ma aktywność w środowisku wodnym na nasz organizm. Poznanie korzyści wynikających z poruszania się w wodzie umocni naszą decyzję o podjęciu nauki pływania i treningu.

Wzmocnij swoje serce i układ krwionośny
       Gdy płyniemy nasze ciało znajduje się w pozycji poziomej, która ułatwia przepływ krwi. Powoduje  to lepsze funkcjonowanie naszego układu krążenia i serca. Dzieje się tak ponieważ w pozycji stojącej zaczyna działać czynnik hydrostatyczny w postaci ciężaru słupa krwi, który powoduje większe ciśnienie niż w pozycji poziomej. Pozycja pozioma, którą przyjmujemy w wodzie uwalnia nas od tego zjawiska co znacznie ułatwia pracę naszego serca. Dlatego trenując pływanie stwarzamy doskonałe warunki dla mięśnia sercowego oraz układu krążenia, które gwarantują nam pozioma pozycja ciała oraz środowisko wodne. Ponad to pływanie sprawi, że zwiększy się  liczba krwinek czerwonych i białych w naszym organizmie.
Wzmocnij płuca oraz układ oddechowy
       Podczas wydechu w wodzie mięśnie oddechowe pracują intensywniej co rozwija nasz układ oddechowy i powoduje wzrost pojemności życiowej płuc. Dodatkowo podczas płynięcia stylem kraulowym, klasycznym czy motylkowym cały czas ćwiczymy i rozwijamy mięśnie oddechowe wraz z płucami. Dzieje się tak ponieważ podczas płynięcia powyższymi stylami następuje szybki wdech i dłuższy, nasilony wydech do wody.  Dążenie do dłuższego wydechu i jak najdłuższego położenia głowy w wodzie jest spowodowane zachowaniem  opływowej pozycji ciała. Pływając możemy zwiększyć wentylacje płuc nawet czterokrotnie oraz nastąpi zwolnienie i pogłębienie naszego oddechu.
Darmowe SPA – masaż całego ciała
       Ciśnienie i masaż wody wpływające na nasze ciało pobudzają ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Pływanie pomaga zlikwidować cellulit oraz ujędrnia i odmładza skórę. Dzięki właściwościom pływania oraz środowisku wodnym nasze ciało i skóra wygląda młodo i atrakcyjnie. Często z tego powodu płeć żeńska decyduje się na odwiedzanie basenu.
Czytaj więcej na: swimmingforlife.pl

Dodaj komentarz