fbpx

Nietypowa akcja WWF – piwo w obronie zagrożonych gatunków

Etykiety popularnego piwa w najbliższym czasie zostaną zastąpione przez wizerunek wilków, rysi i sóweczek. Jest to akcja Kompanii Piwowarskiej i organizacji WWF, która ma zwrócić uwagę na zagrożone wyginięciem gatunki.

“Akcja ma na celu uświadomienie Polkom i Polakom, że polskie lasy zamieszkują gatunki zwierząt wciąż potrzebujące naszej ochrony, a ich siedliska z Puszczą Białowieską i Puszczą Karpacką na czele, to obszary niezwykle cenne przyrodniczo.” – czytamy w oświadczeniu aktywistów WWF.

Dodatkowo, w ramach współpracy, marka Żubr przekaże na rzecz WWF milion złotych. Pieniądze mają zostać wykorzystane na wsparcie programów ochronnych rysia, sówczeczki i wilka oraz ich siedlisk.

“To największa jak dotąd współpraca z biznesem Fundacji WWF Polska” – piszą aktywiści, którzy d0 tej pory, w mniejszej skali, współpracowali z firmami odzieżowymi i bankami.

Dlaczego akurat te trzy gatunki pojawią się na etykietach?

Sóweczka – jest to najmniejsza sowa występująca w Europie. Jej szacunkowa liczebność to zaledwie 1000-1500 par lęgowych. Głównym problemem dla populacji jest wycinka starych drzewostanów – takich jak w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Karpackiej – oraz eliminacja z lasu martwego drewna i obumierających drzew.

Ryś – w Polsce rysie zamieszkują dwa regiony, góry i pogórze. Występują Karpatach i w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Mazury). W Polsce zostało ich zaledwie 200 osobników. Rysie podobnie jak sóweczki, cierpią przez wycinki drzew. Koty te potrzebują dużych terenów, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Dlatego najczęściej zamieszkują lasy trudno dostępne, rzadko uczęszczane przez ludzi.

Wilk – polska populacja tych zwierząt wynosi około 2000 osobników.  Wilki mają coraz mniej miejsc, gdzie mogą zamieszkać, wszystko przez rozbudowę osiedli oraz dróg. Zwierzęta te są również konkurencją dla myśliwych, ponieważ polują na tę samą zwierzynę. Czasem z powodu braku pożywienia w lasach, atakują też zwierzęta hodowlane. Przez to stają się ofiarą kłusowników i giną podczas nielegalnych polowań.

Źródło: smoglab.pl, wikipedia

Dodaj komentarz