fbpx

Ludzkość ewoluuje na naszych oczach. U coraz większej liczby osób pojawia się dodatkowa tętnica

Choć postępująca ewolucja organizmów jest oczywista, to jednak większość z nas nie dostrzega jej w codziennym życiu. Jak się okazuje, nasze organizmy ewoluują bardzo szybko.

Autorami badań dotyczących procesów ewolucyjnych wśród ludzi są naukowcy z Australijskiego Flinders University oraz University of Adelaide. Okazuje się, że ewolucja postępuje zaskakująco szybko, do tego stopnia z można ją dostrzec gołym okiem. Odkryto, że coraz więcej ludzi wykształca dodatkową tętnicę.

Mowa o środkowej tętnicy przedramienia. Co ciekawe, częstość występowania tętnicy u osób urodzonych w roku 1880 wyniosła ok. 10 procent, a u osób urodzonych w 2000 roku już 30 procent. To pokazuje dobitnie, jak szybko może postępować ewolucja w naszych organizmach.

Środkowa tętnica przedramienia kształtuje się u człowieka dość wcześnie, bo już na etapie życia płodowego. Jej rolą jest transportowanie krwi do wnętrza naszych ramion, w celu zapewnienia szybszego wzrostu rak. Proces ten zanika zwykle po 8 tygodniach, a tę rolę przejmują dwa naczynia krwionośne, a mianowicie tętnica promieniowa i łokciowa.

Pomimo tego faktu, na przestrzeni ostatniego wieku dobór naturalny zaczął faworyzować geny tych ludzi, u których środkowa tętnica przedramienia nie zaniknęła przed narodzinami. To dzięki temu na świecie obecnie żyje aż 3 razy więcej osób z dodatkową tętnicą niż jeszcze na początku ubiegłego wieku.

Naukowcy uważają, że dodatkowa tętnica występuje u coraz większej części populacji na skutek nieznanej mutacji genów zaangażowanych w jej rozwój lub problemów zdrowotnych matek, które urodziły dzieci z dodatkową tętnicą.

Czy środkowa tętnica przedramienia jest nam potrzebna? Naukowcy wskazują, że dodatkowe naczynie krwionośne zasilające nasze przedramiona i dłonie, może odpowiadać za znaczną poprawę zdolności manualnych.

Specjaliści chcą wykonać więcej badań, by ostatecznie ustalić, czy mutacja ewolucyjna przypadkiem nie wpłynie negatywnie na jakość życia przyszłych pokoleń. Do 2100 roku bowiem środkową tętnicę przedramienia będzie posiadało ponad 60 procent populacji ludzkiej świata.

Co ciekawe, nie jest to jedyny namacalny dowód naszej ewolucji. Naukowcy badają również istotę pojawienia się kości podkolanowej (fabelli), która znajduje się u coraz większej części populacji ludzkiej w ścięgnie mięśnia brzuchatego łydki. Fabella występuje obecnie aż 3 razy częściej niż jeszcze sto lat temu.

Dodaj komentarz