fbpx

Metabolizm spowalnia znacznie później. Nowe badania zaskakują

Większość z nas pamięta czasy, kiedy mogliśmy jeść wszystko bez ograniczeń i nie przybieraliśmy na wadze. Nowe badania sugerują, że nasz metabolizm – tempo, w jakim spalamy kalorie – w rzeczywistości zaczyna spowalniać znacznie później niż dotychczas zakładano.

Herman Pontzer, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Duke’a, dołączył do międzynarodowego zespołu naukowców, aby przeanalizować przeciętne spalanie kalorii u ponad 6600 osób w wieku od tygodnia do 95 roku życia w 29 krajach na całym świecie podczas ich codziennych czynności.

Skupiając się na dojrzewaniu, menopauzie i innych fazach życia, Pontzer, współautor badania, był zaskoczony.

Dziwne jest to, że czas naszych „etapów metabolicznych” wydaje się nie pasować do tych typowych kamieni milowych.

Wcześniej większość badań na dużą skalę mierzyła, ile energii organizm zużywa do wykonywania podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, trawienie, pompowanie krwi – innymi słowy, kalorie potrzebne tylko do utrzymania się przy życiu. Ale to tylko 50% do 70% kalorii, które spalamy każdego dnia. Nie uwzględnia energii, którą poświęcamy na inne zadania: zmywanie naczyń, spacery z psem, pocenie się na siłowni, a nawet samo myślenie lub wiercenie się.

Aby ustalić liczbę całkowitego dziennego wydatku energetycznego, naukowcy oparli się na metodzie „podwójnie oznakowanej wody”. Jest to badanie moczu, które polega na wypiciu przez osobę wody, w której wodór i tlen w cząsteczkach wody zostały zastąpione naturalnie występującymi „ciężkimi” formami, a następnie mierzenie szybkości ich wypłukiwania.

Łączenie i analizowanie wydatków energetycznych przez cały okres życia ujawniło pewne niespodzianki, w tym dane pokazujące, że dzieci mają najwyższe tempo metabolizmu ze wszystkich. W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia niemowlęcia jego zapotrzebowanie na energię wzrasta, tak że przed pierwszymi urodzinami roczne dziecko spala kalorie o 50% szybciej niż dorosły. I to nie tylko dlatego, że w pierwszym roku życia niemowlęta są zajęte potrojeniem swojej masy urodzeniowej.

Oczywiście, że dzieci rosną, ale nawet gdy się nad tym zapanuje, ich wydatki energetyczne gwałtownie rosną, niż można by się spodziewać po ich wielkości i składzie ciała. Coś dzieje się w komórkach dziecka, aby uczynić je bardziej aktywnymi, ale nie wiemy jeszcze, jakie są te procesypowiedział Pontzer, autor książki o nauce metabolizmu, “Burn. : Jak naprawdę spalamy kalorie, schudniemy i zachowujemy zdrowie”.

Po tym początkowym wzroście w niemowlęctwie, dane pokazują, że metabolizm zwalnia o około 3% każdego roku, aż do wieku 20 lat, kiedy to ustabilizuje się do nowej normy.

Pomimo tego, że nastoletnie lata były okresem gwałtownego wzrostu, naukowcy nie zauważyli żadnego wzrostu dziennego zapotrzebowania na kalorie w okresie dojrzewania po uwzględnieniu rozmiaru ciała.

Naprawdę myśleliśmy, że dojrzewanie będzie inne, a tak nie jest — powiedział Pontzer.

Kolejną niespodzianką był wiek średni. Do tej pory wyjaśniano nam, że po trzydziestce wszystko spowalnia. I chociaż kilka czynników może wyjaśnić pogrubienie talii, które często pojawia się właśnie w trzeciej dekadzie życia, odkrycia sugerują, że zmieniający się metabolizm nie jest jednym z nich.

W rzeczywistości naukowcy odkryli, że wydatki na energię w tych środkowych dekadach życia  (pomiędzy 20 i 50. rokiem życia), były najbardziej stabilne. Nawet w czasie ciąży potrzeby kaloryczne kobiety nie były większe ani mniejsze niż oczekiwano, biorąc pod uwagę jej wzrost w miarę wzrostu dziecka.

Dane sugerują, że nasz metabolizm tak naprawdę zaczyna spadać dopiero po 60 roku życia. Spowolnienie jest stopniowe, tylko 0,7% rocznie. Ale osoba po 90. roku życia potrzebuje codziennie o 26% mniej kalorii niż osoba w średnim wieku. Częściowo może być temu winna utrata masy mięśniowej wraz z wiekiem- twierdzą naukowcy, ponieważ mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz.

Przez długi czas to, co napędza zmiany w wydatkach energetycznych, było trudne do przeanalizowania, ponieważ starzenie się idzie w parze z wieloma innymi zmianami, powiedział Pontzer. Ale badania potwierdzają tezę, że to coś więcej niż związane z wiekiem zmiany w stylu życia czy składzie ciała.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że metabolizm tkanek, praca wykonywana przez komórki, zmienia się z biegiem życia w sposób, którego wcześniej w pełni nie docenialiśmy — powiedział Pontzer.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: Good News Network

One thought on “Metabolizm spowalnia znacznie później. Nowe badania zaskakują

Dodaj komentarz