fbpx

18-letni debiutant z Polski wygrał Rajd Dakar!

18- letni Eryk Goczał zaliczył wspaniały debiut w Rajdzie Dakar w klasie SSV. Polak wygrał rywalizację. W wyścigu startował również jego ojciec i brat, którzy zajęli kolejno czwarte i trzecie miejsce.

Przed ostatnim etapem Eryk Goczał był w tyle o trzy i pół minuty za prowadzącym Rokasem Baciuskim. Jednak ostatni dzień zmagań nie był zbyt udany dla Litwina. Jego gorszą formę wykorzystał nastolatek z Polski i ostatecznie wyprzedził go o ponad 15 minut.

18-latek nie dał szans konkurencji

W ostatnim 14. etapie rajdu jako pierwszy dotarł na metę Hiszpan Carlos Vento Sanchez. O niecałą minutę wyprzedził trzeciego na mecie ojca Eryka Goczała — Marka. Niestety sędziowie po zakończeniu zmagań przyznali Markowi 2 minuty kary, przez co spadł na czwartą pozycję.

Wszystko jednak zostało w rodzinie, bo na trzecie miejsce awansował jego brat, a wujek Eryka — Michał, który dojechał czwarty. Sam Eryk ukończył zmagania na 8. pozycji, ale to wystarczyło do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej całego wyścigu. Początkowo jako drugi w klasyfikacji generalnej figurował jego tata, ale po aktualizacji wyników, spadł na trzecią pozycję. Baciuska w niedzielę był dopiero 38., ale utrzymał miejsce na podium całego rajdu, zajmując drugą lokatę.

Eryk Goczał startujący w kategorii pojazdów lekkich stał się istnym objawieniem całej imprezy. Wygrał cztery wcześniejsze etapy, w tym ten przedostatni. Nastolatek, który dopiero w listopadzie otrzymał prawo jazdy, został tym samym trzecim polskim triumfatorem Dakaru — po Rafale Soniku i Dariuszu Rodewaldzie. Pierwszy z nich dokonał tego w 2015r. w rywalizacji quadów drugi sięgał po zwycięstwo dwukrotnie jako mechanik ciężarówki.

W kategorii SSV zgłoszonych było 48 pojazdów, na starcie pojawiło się 45, a wyścig ukończyło 37 ekip.

One thought on “18-letni debiutant z Polski wygrał Rajd Dakar!

 • 18 stycznia 2023 at 10:59
  Permalink

  Pięknie, tylko Gratulacje. Pięknego występu Polaka

  ….Pytanie czy jest takim Geniuszem, objawienie? Pytanie dla osoby analitycznej i myślącej…

  -Czy słaba konkurencja? A może brakowało konkurencji w danej kategorii lub faktycznie Android jak no Rossi…??

  Pozdrawiam serdecznie część kibiców ✌️✊

  J.

  Reply

Dodaj komentarz