Premier – pierwszy polski samochód na wodór
Premier jest pierwszym polskim samochodem napędzanym silnikiem elektrycznym, który z kolei zasilany jest wodorem.
Auto jest dziełem polskiej myśli technicznej, opracowanym w całości w Polsce, przez polskich inżynierów i przy współpracy z polskimi firmami, wykonującymi wybrane podzespoły samochodu. Pojazd powstał w rekordowo krótkim czasie, bo w zaledwie pół roku. To efekt ścisłej współpracy firmy RIOT Technologies oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Efektownie wyglądające nadwozie kryje supernowoczesną technologię i pokazuje, że nawet nie mając własnej marki samochodów produkującej seryjnie i na dużą skalę auta osobowe, można dotrzymywać kroku największym.
Za projektem Premiera – pierwszego polskiego samochodu na wodór – stoi firma RIOT Technologies, która wywodzi się z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Inżynierowie zbudowali ciekawie wyglądający pojazd, ale nie to jest najważniejsze. Pod kompozytowym nadwoziem mamy bowiem niezależny napęd na cztery koła i łączną moc silników elektrycznych na poziomie 270 KM. Poza tym możliwość sterowania autem za pomocą smartfona czy autonomiczne systemy wspomagania jazdy – to brzmi naprawdę dobrze.
W Polsce takiego prototypu auta jeszcze nie było – mówi dr inż. Daniel Prusak z RIOT Technologies. Auto powstało w ścisłej współpracy inżynierów firmy, naukowców AGH oraz Wojskowej Akademii Technicznej, przy współpracy z wieloma partnerami technicznymi, jako demonstrator technologii.
Jeżeli tego typu auto wejdzie do produkcji, to z pewnością stanie się odpowiedzią na obecne wyzwania stawiane producentom samochodów przez konsumentów. Mamy nadzieję, że Premier zapoczątkuje trend badania i rozwoju uniwersalnych i tanich w eksploatacji systemów jezdnych, mających zastosowanie zarówno w autach osobowych jak również w autach dostawczych – dodaje Prusak.
Skąd wziąć wodór?
Można wytworzyć go chemicznie, elektrolizą lub po prostu kupić na stacji jak benzynę, ropę czy gaz. Instytut Transportu Samochodowego informował już o planach powstania sieci stacji tankowania wodoru w naszym kraju – odpowiada Daniel Prusak.
Motoryzacja zmierza w kierunku budowy i testowania alternatywnych dla benzyny źródeł energii. Premier pokazuje, że potrafimy podążać tą samą ścieżką innowacyjności i realizować ciekawe projekty, korzystając z polskiej myśli technicznej
Źródło: onet.pl
A dałoby się stworzyć jakieś kompaktowe auto, a nie sportowe?