fbpx

Co sprawia, że ciągle brakuje nam wolnego czasu? To badanie ujawnia prawdę

Większość z nas skarży się na to, że ma za mało czasu. Badacze obliczyli, że po odjęciu godzin pracy, snu i codziennych obowiązków, takich jak zakupy, jedzenie, dojazdy, zostaje nam cztery godziny wolnego. Czy to dużo, czy mało? To kwestia dyskusyjna. Skupmy się na tym, jak zarządzamy tym czasem.

Mówimy, że mamy „za mało czasu”, w praktyce okazuje się jednak, że znajdujemy przestrzeń na to, aby bezmyślnie przesuwać palcem po ekranie telefonu, przeglądając Facebooka, Instagrama, czy grając w gry.

Psycholog, Adam Alter zajął się tematem spędzania czasu wolnego. Co takiego robimy przez 4 najważniejsze godziny życia, podczas których robić możemy, co chcemy? Okazuje się, że pochłaniają nas technologie.

Jeśli już przesiadujemy w sieci, szukamy w niej rozrywki, która wcale nie poprawia nam humoru, a jedynie frustruje. Potwierdziło to badanie Altera. Taki model spędzania czasu dostarcza nam więcej negatywnych niż pozytywnych bodźców. Okazuje się, że z aplikacji, które wywołują w nas negatywne reakcje, np.: gry, przeglądarki internetowe, serwisy randkowe, rozrywka itd., korzystamy trzykrotnie dłużej niż z tych, które kojarzą nam się pozytywnie, np.: edukacja, zdrowie, pogoda, ćwiczenia, relaks. Cóż… wniosek jest prosty – ciągłe wpatrywanie się w ekrany czyni nas nieszczęśliwymi.

Internet pożera nam czas, głównie dlatego, że nie ma w nim ograniczeń. Jak ocalić choćby jego część? Adam Alter w wystąpieniu podczas TED zalecał m.in. odkładanie telefonu na czas posiłku, nieodbieranie służbowych maili podczas urlopu, narzucanie czasowego reżimu korzystania z wybranych urządzeń i aplikacji. W odzyskanych minutach należy natychmiast zacząć żyć, spędzać czas z bliskimi, przyjaciółmi, oddać się hobby, aby nigdy nie żałować, że czas „przeciekł” nam przez palce i nie żyliśmy w pełni.

 

Źródło: ted.commamadu.pl

Dodaj komentarz