fbpx

Największe zapadlisko na świecie. Co roku przyciąga miliony turystów

To największa geologiczna tajemnica Chin. Xiaozhai Tiankeng jest najgłębszym i największym zapadliskiem  na świecie, którego żaden badacz nie jest w stanie zbadać.

 

Xiaozhai Tiankeng to zapadlisko, które składa się z dwóch kraterów, między którymi przepływa rzeka Migong. Xiaozhai Tiankeng, czyli „Niebiaski Dół” znany jest chińskiej ludności od setek lat, jednak światowej sławy geolodzy zainteresowali się nim dopiero w 1994 r. Zespół badaczy pod kierownictwem Zhao Gullina odkrył wówczas, że Xiaozhai Tiankeng jest największym zapadliskiem na świecie – ma 600 m głębokości i 130 mln km3 szerokości – oraz stanowi dom dla ponad 1,2 tys. gatunków roślin i zwierząt.

Od kilku lat jest uznany za jedną z największych atrakcji turystycznych w tamtym rejonie – oferuje przechadzki trasami, które gwarantują widok jak z katalogów. Stojąc na dnie „Niebiańskiego dołu” ma się wrażenie, że patrzy się na niebo ze studni — przekonywał w rozmowie z BBC, geolog Zhao Gullin. To właśnie ta nietypowa perspektywa „bycia w studni” stanowi o estetycznej sile tego miejsca.

 

 

Powstanie zapadliska owiane jest tajemnicą. Choć zdaniem niektórych badaczy „Niebiański Dół” powstał na wskutek uderzenia meteorytu, to zdecydowana większość geologów uważa, że za utworzenie zapadliska odpowiada podziemna rzeka Migong. Jej silny nurt przez kilka tysięcy lat podmywał wapienne skały i powodował stopniowe zapadanie się terenu.

Od 1994 r. zapadlisko próbowano zbadać ponownie, ale bez skutku. Wartki nurt rzeki Migong jest zbyt dużym wyzwaniem dla ekspedycji badaczy, którzy nie dysponują sprzętem umożliwiającym  zbadanie podziemnych tuneli przy rzece. Wiele z nich prawdopodobnie na zawsze pozostanie owiana tajemnicą.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: noizz.pl

Dodaj komentarz