fbpx

Nadciśnienie tętnicze. Nowa wiedza ocali życie

W czasopiśmie medycznym „The Lancet” opublikowano wyniki czteroletnich badań na temat skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego opornego na leki. W międzynarodowych badaniach brał udział również lekarz z Polski.

 

Badania nad lekami do terapii nadciśnienia tętniczego z wykorzystaniem szlaku endoteliny były pierwszymi przeprowadzonymi na tak wielką skalę. Randomizowane badanie trwało cztery lata (2008-2012) i przeprowadzano je w kilku europejskich szpitalach, a także w Ameryce Północnej, Azji i Australii. Jak czytamy w magazynie „The Lancet” – w badaniu wzięło udział 1965 pacjentów, z czego 730 docelowo zostało zakwalifikowanych do projektu.

Co ciekawe, w badaniach uczestniczył również lekarz z Polski prof. Krzysztof Narkiewicz, który jest kierownikiem Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Badacze obserwowali, czy współcześnie dostępne leki do terapii nadciśnienia tętniczego z wykorzystaniem szlaku endoteliny zdadzą test i pozwolą obniżyć ciśnienie w sposób trwały.

  • W swojej pracy naukowcy monitorowali zdolność aprocitentanu, podwójnego antagonisty endoteliny, do obniżania ciśnienia krwi u pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym – poinformował w oficjalnym komunikacie Gdański Uniwersytet Medyczny.

Randomizowane badanie zostało przeprowadzone na trzech grupach pacjentów (1965 osób) i składało się z trzech etapów. W pierwszym, pacjenci otrzymywali aprocitentan 12,5 mg, aprocitentan 25 mg lub placebo w stosunku 1:1:1; w drugim wszyscy pacjenci otrzymywali 25 mg aprocitentanu; w trzecim i ostatnim etapie badacze odstawili pacjentom kontrolowane placebo, a następnie ponownie losowo przydzielono ich do grupy otrzymującej aprocitentan w dawce 25 mg lub placebo w stosunku 1:1.

Wyniki wieloletnich obserwacji nie pozostawiały złudzeń. Podawanie pacjentom aprocitentanu wykazało wysoką skuteczność terapeutyczną w porównaniu z placebo.

– Uzyskane przez naukowców wyniki wskazały silniejszy efekt obniżenia ciśnienia krwi przez badaną substancję w porównaniu do placebo po 4 tyg. terapii. Po 40 tyg. podawania aprocitentanu efekt terapeutyczny stawał się  trwały – wyjaśnili pracownicy GUMed.

Wiedza pomoże lekarzom, którzy na co dzień prowadzą pacjentów chorujących na lekooporne nadciśnienie tętnicze. Przypomnijmy, że konsekwencje życia z z nieunormowanym nadciśnieniem są groźne i długofalowe. Mogą prowadzić do uszkodzenia serca, mózgu, nerek czy oczu.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło:  rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz