fbpx

Wielkie korporacje spożywcze domagają się zlikwidowania chowu klatkowego

Wielkie firmy branży spożywczej, takie jak nich Ferrero, Nestlé, Mondelēz International czy Unilever – wystosowały list otwarty do Komisji Europejskiej i członków Parlamentu Europejskiego, w którym wspierają główny postulat Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej ‘Koniec Epoki Klatkowej’, czyli unijny zakaz hodowli klatkowej.

Pod listem podpisały się takie firmy jak ALDI Nord, Barilla Group, Fattoria Roberti, Ferrero, Inter IKEA Group, Jamie Oliver Group, Le Groupement Les Mousquetaires, Mondelēz International, Nestlé oraz Unilever. Wspierają one unijny zakaz hodowli klatkowej, którego pierwszym etapem miałby być zakaz hodowli klatkowej kur niosek.

W liście do Komisji Europejskiej i członków Parlamentu Europejskiego podkreślają, że ‘systemy bezklatkowe są szeroko rozpowszechnione, opłacalne ekonomicznie i zapewniają lepsze warunki bytowe dla kur’.

List jest kontynuacją biznesowego trendu, poza jego sygnatariuszami, ponad 1000 przedsiębiorstw w Europie – detalistów, producentów i dostawców usług gastronomicznych – zrezygnowało już z klatek dla kur niosek lub zobowiązało się do tego do 2025 roku.

– Widzimy, że zmiany na poziomie europejskim nastąpią prędzej czy później. Zamiast bezczynnie na te zmiany czekać, możemy się do nich w Polsce przygotować. Robią to już Czechy, Niemcy czy Słowacja, nasi sąsiedzi, którzy już rozpoczęli wygaszanie chowu klatkowego kur niosek. Niestety w planach Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski nie widziałam żadnego punktu, który dotyczyłby dobrostanu kur niosek. Nie rozumiem, dlaczego jest to pomijany temat, skoro hodujemy rocznie w Polsce ponad 40,5 miliona kur – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego ‘Koniec Epoki Klatkowej’.

W liście chwalone są cele Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej ‘Koniec Epoki Klatkowej’. Autorzy inicjatywy, czyli fundacja Compassion in World Farming razem ze swoim polskim oddziałem Compassion Polska, domagają się wprowadzenia unijnego zakazu hodowli klatkowej. Inicjatywę poparło niemal 1,4 mln obywateli i obywatelek UE.

Zmiana przepisów  dotyczyłaby ponad 340 mln zwierząt hodowanych w systemie klatkowym w krajach Unii Europejskiej – w tym prawie 42 mln zwierząt hodowanych w Polsce.

Wnioskodawcy ze wspomnianego Komitetu Obywatelskiego są już po spotkaniu z Komisją Europejską. Teraz czeka ich wysłuchanie w Parlamencie Europejskim.

Dodaj komentarz