fbpx

Litewska para broni tytułu na Mistrzostwach Świata w … “noszeniu żon”!

Litewska para drugi raz z rzędu wygrała Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon, które odbyły się w fińskim mieście Sonkajarvi. Jak sama nazwa wskazuje – polegają one na pokonaniu toru przeszkód przez mężczyzn niosących swoją żonę przerzuconą przez ramię.

Każdego roku mistrzostwa przyciągają tysiące odwiedzających do niewielkiego miasteczka w centrum Finlandii liczącego zaledwie 4 tys. mieszkańców. Odbywają się one regularnie już od 24 lat.

Jak twierdzą organizatorzy tego wydarzenia, wzrost popularności na całym świecie sprawił, że przeprowadzono eliminacje w państwach takich jak Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, a nawet Polska.

Spośród 24 par uczestników, Vytautas Kirkliauskas wraz z żoną Neringą Kirkliauskiene obronili swoje pierwsze miejsce po raz drugi z rzędu w zaskakującym czasie jednej minuty i 6 sekund, kończąc wyposażony w wodną pułapkę tor przeszkód o długości 253.5 metra.

Litewska para odebrała nagrodę za pierwsze miejsce – równowartość wagi żony w piwie – po pokonaniu z niewielką przewagą (jedna dziesiąta sekundy) 6-krotnych zwycięzców Taisto Miettinen z Finlandii oraz jego partnerki Katji Kovanen.

“Zerkałem na zegarek i myślałem, że nie damy rady, ale udało się” – powiedział Kirkliauskas.

Noszenie żon jako sport wzięło się z dziewiętnastowiecznej legendy o zbójcy Ronkainen, który zmuszał przyszłych członków swojego gangu do udowodnienia swojej siły charakteru poprzez przenoszenie ciężarów przez podobny tor przeszkód.

Mówi się również, że inspiracja pochodzi z jeszcze dawniejszego zwyczaju “kradzieży żon”, przez co wielu współczesnych zawodników staje do walki z cudzą żoną na plecach.

 

Źródło: reuters.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

 

Dodaj komentarz