fbpx

Dziś obchodzimy międzynarodowy dzień bez stanika

30 maja w niektórych krajach obchodzony jest Dzień bez Stanika, bez wątpienia to jedno z najbardziej nietypowych świąt obchodzonych na całym świecie. Kto go wymyślił i dlaczego powstał? Geneza tego „święta” nie jest do końca znana. Pomysł jego ustanowienia prawdopodobnie powstał w Stanach Zjednoczonych, chociaż tam, co ciekawe, obchodzony jest on nie 30 maja, a 13 października.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że za pomysłem wyznaczenia tego święta w kalendarzu stoją mężczyźni. Kto inny mógł bowiem zachęcać kobiety do zdjęcia staników i uwolnienia biustów na 24 godziny? Być może wpadła na to jakaś kobieta, której stanik niezwykle uwierał. Być może. Warto wspomnieć bowiem, że idea porzucenia biustonoszy nie jest czymś nowym i powstała już w latach 60. i 70. XX wieku.

Dzień Bez Stanika mógł zatem zostać ustanowiony już wtedy i wówczas jego genezę przypisywano by feministkom. Zachęcały one do zdjęcia staników jako symboli uciemiężenia kobiet. Wszystko zmieniło się jednak, gdy płeć piękna zaczęła rozwijać się zawodowo i wkraczać w świat biznesu. Wówczas szybko zauważono, że biustonosze są nieoficjalnym wymogiem w pracy. Pojawił się zresztą nawet zawód brafitterki, czyli specjalistki od dobierania bielizny.

Dzień bez stanika obniża ryzyko choroby wieńcowej?

Według niektórych naukowców patrzenie na piersi obniża ciśnienie krwi, a to obniża ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową. Wykazały to pięcioletnie badania. Naukowcy podzielili badanych mężczyzn na dwie grupy. Panowie z pierwszej grupy musieli patrzeć na kobiece piersi 10 minut dziennie. Mężczyźni z drugiej grupy nie mogli tego robić. Wyniki badania zostały opublikowane w „New England Journal of Medicine”. Jak twierdzą naukowcy, patrzenia na piersi przez 10 minut dziennie można porównać z półgodzinnymi ćwiczeniami. Jeżeli obserwowanie kobiecych piersi odbywa się regularnie, może to wydłużyć życie mężczyzny nawet o pięć lat. Można więc domniemywać, że dzień bez stanika chociaż trochę może polepszyć zdrowie panów.

2 thoughts on “Dziś obchodzimy międzynarodowy dzień bez stanika

Dodaj komentarz