fbpx

Na amerykańskie ćwierćdolarówki po raz pierwszy trafią kobiety

Pierwszy raz w historii na srebrnych ćwierćdolarówkach uwiecznione zostaną wizerunki kobiet. Na monetach pojawią się astronautka Sally Ride oraz poetka i działaczka na rzecz praw obywatelskich Maya Angelo.

Wizerunki kobiet na amerykańskich monetach są zwieńczeniem trwającego od czterech lat programu American Women Quarters, mającego na celu uhonorowanie osiągnięć kobiet, które „wniosły znaczący wkład w dziedzictwo narodowe” – podaje mennica Stanów Zjednoczonych.

Nowe ćwierćdolarówki mają trafić do obiegu na początku 2022 r. Ostateczny wygląd monet nie jest jeszcze znany. Rozważa się kilka możliwych projektów. Na jednym z nich Ride unosi się w przestrzeni, a Angelou ma anielskie skrzydła. Inne propozycje są bardziej tradycyjne i stonowane.

Amerykańska mennica i pomysłodawcy projektu American Women Quarters mają nadzieję, że ostatnia decyzja to tylko pierwszy krok do tego, aby kobiety nauki i kultury na dobre zagościły w świadomości Amerykanów. Liczą, że między 2022 a 2025 rokiem uda się wydać łącznie 20 nowych ćwierćdolarówek z wizerunkami kobiet.

Źródło: Seattle Times

Dodaj komentarz