fbpx

“Czuć, że idzie wiosna”. Fotopułapka nagrała beztroskie zwierzęta

Nadleśnictwo Piwniczna w województwie małopolskim opublikowało w mediach społecznościowych nagranie zarejestrowane przez fotopułapkę, na którym widać lekkość i swobodę zachowania jeleni, hasających po jednej z polan. “Po zachowaniu jeleni, czuć, że idzie wiosna” – napisali autorzy wpisu.

Dzięki urządzeniu rejestrującemu umieszczonemu przez leśników udało się uchwycić stado jeleni. Na filmie zaobserwować można, jak jeden z samców, początkowo stojący spokojnie, nagle rozpoczyna bieg i przyłącza się do reszty stada, które w radosnym nastroju przemierza polanę.

Jelenie należą do gatunku, który występuje na terenie prawie całej Europy. Charakteryzują się życiem stadnym oraz wyjątkowo wyostrzonym węchem i słuchem, przy jednoczesnej ostrożności i płochliwości.

Ich dieta składa się z różnych roślin — pędów, liści, kory, owoców drzew i krzewów, a także traw i zbóż. W okresie zimowym przechodzą na pożywienie składające się z suchych traw, pąków i młodych pędów drzew iglastych.

Dzikie jelenie osiągają 15 lat życia, podczas gdy w warunkach hodowlanych mogą żyć do 23 lat. Co roku w okolicach lutego lub marca jelenie zrzucają poroże. Dojrzałość płciową osiągają w drugim roku życia, choć do rozmnażania przystępują głównie samce starsze niż pięć lat. Łanie rodzą pierwsze potomstwo, mając trzy lata, po około 230 dniach ciąży, przeważnie jedno cielę, choć czasami zdarza się, że dwa.

Dodaj komentarz