fbpx

Polacy pokochali tę dietę. Sekret postu dr Ewy Dąbrowskiej

Od momentu powstania postu owocowo-warzywnego nazywanego też postem Daniela minęło ponad trzydzieści lat. Od tamtej pory, dzięki unikalnemu programowi żywienia setki tysięcy osób pokonało trudne do wyleczenia choroby – zarówno te wynikające ze stylu życia jak i z autoagresji. Na czym polega post warzywno-owocowy dr Ewy Dąbrowskiej?

 

Post warzywno-owocowy

Post owocowo-warzywny dr Ewy Dąbrowskiej nie traci na popularności. Wręcz przeciwnie – każdego roku zyskuje nowych zwolenników, a najnowsze badania naukowe udowadniają, że spożywanie nieprzetworzonych produktów roślinnych może pobudzać organizm do regeneracji. Autorka postu – dr Ewa Dąbrowska twierdzi, że siła jej programu leży przede wszystkim w prostocie. Głodówka – w zależności od potrzeb, wieku i stanu osoby – może być stosowana przez 6 tygodni dwa razy do roku lub przez 7 dni w jednym cyklu co kilka miesięcy.

Post dr Ewy Dąbrowskiej składa się wyłącznie z nieprzetworzonych produktów roślinnych i świeżych soków – zjada się nieskrobiowe, łatwostrawne warzywa oraz owoce o niskim indeksie glikemicznym. Tak lekkie posiłki pełne błonnika i mikroelementów powodują, że w organizmie tworzy się stan ketozy – jej produkty, czyli ketony – związki chemiczne, powstające podczas trawienia tłuszczów stają są wówczas świetnym źródłem energii. Zdaniem dr Ewy Dąbrowskiej, właśnie dlatego żaden z uczestników kursów nie narzeka na zmęczenie czy gorsze samopoczucie. Gdy minie pierwsza faza oczyszczania – a ciało pozbędzie się nagromadzonych złogów i toksyn, w ciele uruchamia się dodatkowy zasób energetyczny.

-Post powoduje, że tłuszcz w ciele topnieje. Tworzą się ketony, cząsteczki, które dają nam materiał energetyczny i włączają mechanizmy autofagii, fagocytozy i regeneracji komórek macierzystych. Post uruchamia w organizmie mechanizmy samoleczenia – wyjaśniła w jednym z wywiadów.

Post warzywno-owocowy dr Ewy Dąbrowskiej można przejść od okiem samej twórczyni jak i wykwalifikowanych dietetyków. Ale spokojnie. Coraz więcej firm cateringowych ma w swojej ofercie jadłospis bazujący na programie dr Ewy Dąbrowskiej – dzięki nim możemy przejść cały proces oczyszczania ciała nawet bez wchodzenia do kuchni. Co więcej, na Facebooku istnieją otwarte grupy, które dzielą się rezultatami głodówki, niedawno też powstała specjalnie opracowana aplikacja do pobrania na telefon, która umożliwia przejście 6-tygodniowego postu krok po kroku.

Zanim zaczniesz

Zanim jednak przystąpimy do głodówki warto wykonać testy na alergie pokarmowe. Jak twierdzi dr Ewa Dąbrowska, wiele chorób powstaje z autoagresji. Proste testy skórne lub badania immunologiczne na obecność przeciwciał w kontakcie z potencjalnym alergenem pomogą wyeliminować z diety to, co nie służy naszemu organizmowi. Sama twórczyni przyznaje, że zamiast zwykłego chleba jada pieczywo bez glutenu.

Nasze żywienie bazuje na roślinach, ryby jemy jedynie raz w tygodniu. Dawno temu wykluczyliśmy nabiał, sery i mleko. Zamiast tego spożywamy napoje roślinne i jogurty kokosowe. Do tego pijemy dużo świeżych soków. Jemy zieleninę, pomidory, groch, soczewicę – wszystkie warzywa strączkowe, a także orzechy. Jadamy chleby bezglutenowe, lubimy wszelkie kasze – w tym gryczaną. Do potraw stosujemy zioła, trochę miodu, przyprawy. Jemy kiszonki, które działają probiotycznie, bataty, olej kokosowy i czosnek niedźwiedzi – dodała dr Ewa Dąbrowska.

Nie chorujemy z powodu niejedzenia tabletek, ale z powodu niejedzenia pokarmów naturalnych – podsumowuje twórczyni postu. Po więcej informacji zapraszamy do publikacji: „Dieta dr Ewy Dąbrowskiej®. Fenomen samouzdrawiającego się organizmu. Jak działa post warzywno-owocowy”.

Dr med. Ewa Dąbrowska – wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie pracowała do roku 1999 na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych. Przeprowadziła badania naukowe z zakresu immunologii uzyskując w roku 1978 tytuł doktora nauk medycznych. W roku 1992 napisała pracę „Znaczenie zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej”, która miała stanowić podstawę rozprawy habilitacyjnej (ze strony „lubimyczytac.pl”)

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

 

 

 

 

Dodaj komentarz